V dnešním světě se Dáma a jednorožec stal opakujícím se tématem nesporného významu. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, politiku nebo každodenní životy lidí, Dáma a jednorožec dnes nabylo značného významu. Jeho vliv není omezen na konkrétní oblast, ale zahrnuje různé aspekty od technologie po kulturu. S pokrokem globalizace se Dáma a jednorožec stal společným bodem zájmu ve všech koutech světa a vyvolává debaty, úvahy a akce, které se snaží porozumět a řešit jeho rozsah a dopad. V tomto článku důkladně prozkoumáme dopad Dáma a jednorožec a jeho důsledky na různé aspekty moderního života.
Dáma a jednorožec (francouzsky La Dame à la licorne, též Dáma s jednorožcem) je série šesti tapisérií. Utkány byly ve Flandrech podle pařížských nákresů na přelomu 15. a 16. století. Tapisérie jsou vystaveny v pařížském Národním muzeu středověku, jež je též jejich majitelem. Série je řazena mezi nejvýznamnější díla středověké Evropy.
Na každé tapisérii je vyobrazena dáma se lvem nalevo a jednorožcem napravo. Pět z nich je vykládáno jako pět smyslů, o významu šesté, rozměrnější a s nápisem „À Mon Seul Désir“, se vedou spory. Podobně není jasné, kdo byl objednavatelem děl, zda Jean Le Viste, dvořan Karla VII., či jeho příbuzný Antoine II. Le Viste, dvořan Karla VIII., Ludvíka XII. a Františka I.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Lady and the Unicorn na anglické Wikipedii.