Synoptické evangelium

Tento článek se zabývá tématem Synoptické evangelium z různých pohledů s cílem poskytnout úplnou a obohacující vizi tohoto širokého a rozmanitého tématu. Budou prezentovány různé pohledy, nedávný výzkum, názory odborníků a praktické příklady, které čtenáři umožní ponořit se do Synoptické evangelium hluboce a obohacujícím způsobem. Stejně tak budou analyzovány implikace a důsledky, které může mít Synoptické evangelium v různých oblastech života, stejně jako možná řešení nebo doporučení, která lze v souvislosti s tímto problémem provést. Čtěte dále a zjistěte vše, co potřebujete vědět o Synoptické evangelium!

Jako synoptická evangelia se označují tři evangelia: Matoušovo, Markovo a Lukášovo, která vyprávějí příběh Ježíše Krista podobným způsobem. Liší se tak zřetelně od Janova evangelia, posledního ze svědectví o Ježíšově životě, smrti a zmrtvýchvstání v Novém zákoně.

Synopse

Utišení bouře, zázrak vyprávěný všemi třemi synoptickými evangelii
Téměř celý obsah Markova evangelia je obsažen také v evangeliu Matoušově a značná část evangelia podle Marka je podobně obsažena v Lukášově evangeliu. Krom toho obsahují Matoušovo a Lukášovo evangelium velké množství společných textů, které v Markově evangeliu chybí.

Termín synoptický pochází z řečtiny (συν syn = "s", „spolu“; οψις opsis = vidění) a znamená přibližně „přehledný“, „vzájemně porovnatelný“ (zastarale souzorný; synoptik – souzorce[1]). U těchto evangelií to znamená, že jsou si natolik podobná svou strukturou i obsahem, že je možné jejich texty položit vedle sebe a navzájem je porovnávat. Poslední, čtvrté evangelium (Janovo) je zcela odlišné, má jinou strukturu a obsahuje z velké části jiný materiál, proto je řazeno zvlášť mezi tzv. Janovy spisy.

Vztah evangelií

Podrobnější informace naleznete v článku Synoptická otázka.

Z podobnosti materiálu v synoptických evangeliích je zřejmé, že jejich autoři čerpali ze stejných nebo podobných pramenů, a že jsou na sobě navzájem závislí. Jejich filiaci, tedy vzájemný vztah (lidově řečeno „kdo od koho opisoval“) řeší synoptická otázka.

Zpravidla se předpokládá, že nejstarší je Markovo evangelium. Z něho pak patrně čerpal Matoušův i Lukášův text, které měly oba využít i předpokládanou sbírku Ježíšových výroků. Každé z obou mladších synoptických evangelií obsahují i další, odlišné pasáže a jejich autoři proto čerpali i z dalších zdrojů.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

  1. KOTT, František Štěpán. Česko-německý slovník zvláště grammaticko-fraseologický. V Praze: František Šimáček, 1882. Str. 541. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:d1bea0d2-62e2-408d-a7df-c2495b5602cf, 2. dubna 2025.