Světelská pahorkatina

Dnes je Světelská pahorkatina tématem, které pokrývá širokou škálu diskuzí a debat ve společnosti. Od svého dopadu na politiku až po důsledky pro každodenní život, Světelská pahorkatina dokázal upoutat pozornost a zájem velkého počtu lidí. Bez ohledu na perspektivu, ze které se k němu přistupuje, se dnes Světelská pahorkatina stalo velmi aktuálním tématem. Jak pokračujeme ve zkoumání tohoto fenoménu, je důležité pečlivě zkoumat jeho různé aspekty a pochopit, jak ovlivňuje náš neustále se měnící svět. V tomto článku budeme dále zkoumat Světelská pahorkatina a jeho význam v našich životech.

Světelská pahorkatina
Údolí Olešenského potoka pod Zdeslavicemi

Nejvyšší bod601 m n. m. (Žebrákovský kopec)
Rozloha339 [1] km²
Střední výška315 m n. m.

Nadřazená jednotkaHornosázavská pahorkatina
Sousední
jednotky
Křemešnická vrchovina, Vlašimská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Čestínská pahorkatina, Třebětínská pahorkatina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Podložíkutnohorské krystalinikum (svory, pararuly, ortoruly, migmatity, amfibolity), moldanubický pluton (žuly)
PovodíKlejnárka, Sázava, Výrovka
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIIC-2B
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Světelská pahorkatina je geomorfologický podcelek Hornosázavské pahorkatiny rozkládající se na území okresů Havlíčkův Brod a Kutná Hora. Tato členitá pahorkatina je tvořena převážně rulami a žulami. Nejvyšším jejím vrcholem je Žebrákovský kopec (601 m), který se nachází severozápadně od Světlé nad Sázavou. Převážnou část pahorkatiny odvodňují pravostranné přítoky řeky Sázavy, které směřují od severu k jihu. Severní část odvodňují řeky Klejnárka a Výrovka.

Geomorfologické členění (okrsky)

Reference

  1. BÍNA, Jan, DEMEK Jaromír. Z nížin do hor. Geomorfologické jednotky České republiky.. 1. vyd. Praha: Academia, 2012. 343 s. S. 97. 

Externí odkazy