Hornosázavská pahorkatina

V dnešním světě je Hornosázavská pahorkatina téma, které vyvolává velký zájem a debatu. Tato problematika zaujala široké spektrum společnosti, od akademiků a odborníků v oboru až po běžné lidi, kteří chtějí tomuto fenoménu lépe porozumět. Jeho dopad se rozšiřuje do mnoha oblastí, jako je ekonomika, politika, kultura a každodenní život. V tomto článku prozkoumáme různé pohledy a přístupy související s Hornosázavská pahorkatina s cílem osvětlit jeho význam dnes a jeho potenciální vliv v budoucnosti.

Hornosázavská pahorkatina
Pro Hornosázavskou pahorkatinu jsou charakteristická zaříznutá údolí – Stvořidla na Sázavě.
Pro Hornosázavskou pahorkatinu jsou charakteristická zaříznutá údolí – Stvořidla na Sázavě.

Nejvyšší bod661 m n. m. (Roudnice)
Rozloha1 869 km²

Nadřazená jednotkaČeskomoravská vrchovina
Sousední
jednotky
Benešovská pahorkatina, Hornosvratecká vrchovina, Křemešnická vrchovina, Křižanovská vrchovina, Středolabská tabule, Vlašimská pahorkatina, Železné hory
Podřazené
jednotky
Kutnohorská plošina, Světelská pahorkatina, Havlíčkobrodská pahorkatina, Jihlavsko-sázavská brázda

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Hornosázavská pahorkatina na mapě Česka
Hornosázavská pahorkatina na mapě Česka
Map
Horninyžula
PovodíSázava
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIIC-2
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hornosázavská pahorkatina je geomorfologický celek ve východních Čechách, který je součástí Českomoravské vrchoviny. Má rozlohu 1869 km², střední výšku 463 m a jejím nejvyšším bodem je Roudnice 661 m, který se nachází v Havlíčkobrodské pahorkatině nedaleko obce Havlíčkova Borová. Tato členitá pahorkatina na krystaliniku se zbytky křídových a neogenních usazenin. Tyto křídové usazeniny vystupují zejména v prolomu Jihlavsko-sázavské brázdy jsou zbytky neogenních usazenin. Plochý reliéf pahorkatiny se sklání k severu a na sutích jsou kryogenní jevy. Pahorkatinu zaujímají především pole a louky.

Geomorfologické členění (podcelky a okrsky)

Literatura

Související články