Skautský oddíl je téma, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Od doby, kdy se objevil na veřejné scéně, vyvolal nekonečné diskuse a podnítil rostoucí zájem o různé obory. Tento fenomén byl předmětem studia akademiků, inspiroval umělce a zpochybnil konvence v příslušném odvětví. Vzhledem k tomu, že se Skautský oddíl stále dostává do titulků a vyvolává kontroverze, je důležité analyzovat jeho dopad na současnou společnost a pochopit, do jaké míry ovlivnil způsob našeho myšlení a jednání. V tomto článku podrobně prozkoumáme Skautský oddíl a prozkoumáme jeho vliv na různé aspekty našeho každodenního života.
Skautský oddíl je základní výchovnou jednotkou ve skautingu. Představuje skupinu obvykle 12–30 lidí, převážně dětí, kterou vede vůdce oddílu. Může být čistě chlapecký, čistě dívčí, ale i smíšený. Někdy bývají skautské oddíly rozděleny podle výchovných (věkových) kategorií. Oddíl se může dále dělit do družin (u vlčat do tzv. šestek). Podmínkou vykonávání pozice vůdce je složená vůdcovská zkouška („Výchovná jednotka má vedoucího s příslušnou kvalifikací pro vedení oddílu.“[1]). Oddíly bývají organizovány ve střediscích.
V rámci diskuze ke strategii v Junáku – českém skautu, největší skautské asociaci v Česku, byl skautský oddíl definován takto: