Santorio Santorio

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Santorio Santorio, prozkoumáme jeho mnohé aspekty a objevíme vše, co je o tomto vzrušujícím tématu vědět. Od jeho počátků až po jeho význam dnes, přes jeho četné aplikace a jeho dopad v různých oblastech. Ponoříme se na cestu objevování, která nás povede k lepšímu pochopení Santorio Santorio a oceníme veškeré bohatství, které nám toto téma nabízí. Připravte se tedy na vstup do světa znalostí a inspirace, které vás zanechají v úžasu.

Santorio
Narození29. března 1561
Koper
Úmrtí22. února 1636 (ve věku 74 let)
Benátky
Alma materPadovská univerzita
Povolánílékař, fyziolog a vynálezce
ZaměstnavatelPadovská univerzita
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Santorio Santorio (29. března 1561 Koper22. února 1636 Benátky) byl italský lékař a vynálezce.

Narodil se ve městě Capodistria (od roku 1954 Koper), patřícím tehdy Benátské republice. Jeho otec byl zámožný šlechtic a důstojník a umožnil mu studium na Padovské univerzitě, kde Santorio roku 1582 promoval na lékařské fakultě. Přátelil se s renesančními učenci, jako byli Galileo Galilei nebo Giambattista della Porta. Vytvořil nový obor nazvaný iatrofyzika, který spojoval Galénovo učení s postupy moderní exaktní vědy.

Od roku 1611 vyučoval medicínu na Padovské univerzitě, roku 1614 publikoval svoji stěžejní práci Ars de statica medicina. Navázal v ní na starověkou teorii o tělesných tekutinách ovlivňujících lidské zdraví a snažil se co nejpřesněji měřit jejich vzájemný poměr. Zdokonalil Galileův teploměr, který opatřil stupnicí, vynalezl chirurgický nástroj trokar, koupací postel a pulsilogium jako nástroj k měření tepové frekvence. Pro sledování procesů metabolismu sestrojil „vážicí židli“: díky ní zjistil, že množství potravy, kterou za den snědl, výrazně převyšuje váhu výkalů i jeho přibývání hmotnosti dohromady, což vysvětloval tím, že tělo se přebytečných látek zbavuje „nepostřehnutelným vydechováním“. Byl tak průkopníkem experimentu a přesného měření jako lékařských metod.

Literatura

Externí odkazy