V tomto článku se budeme věnovat problematice Rump kernel z různých úhlů pohledu s cílem nabídnout komplexní a kompletní vizi této záležitosti. Prozkoumáme jeho historii, jeho důsledky v dnešní společnosti, pokroky a výzvy, které se kolem něj objevily, a také názory odborníků a názorových vůdců na toto téma. Rump kernel je téma, které vyvolalo velký zájem a debatu v různých oblastech, takže je zásadní ponořit se do jeho pochopení a analýzy, abychom o něm měli širší a obohacující představu. Prostřednictvím tohoto článku hodláme nabídnout podrobný a rigorózní přístup k Rump kernel se záměrem přispět k poznání a reflexi tohoto tématu.
Operační systém | POSIX |
---|---|
Typ softwaru | anykernel |
Web | www.netbsd.org/docs/rump/ |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Rump kernel NetBSD je první implementací konceptu "anykernel", kde ovladače mohou být buď zkompilovány nebo spouštěny v monolitickém jádře nebo v uživatelském prostoru na vrcholu lehkého jádra (mikrojádra).[1][2][3][4] Ovladače NetBSD lze použít na vrcholu rump kernelu na široké škále operačních systémů POSIX, jako jsou jádra Hurd [5], Linux, NetBSD, DragonFly BSD, dále Solaris a dokonce i Cygwin, spolu s nástroji souborového systému sestavený s knihovnami rump kernelu. Rump kernely také mohou běžet mimo POSIX jádra přímo na hypervizoru Xen, mikrokernelech L4, využívajícím Genode OS Framework [6], nebo dokonce na holém hardware (bare metal) bez operačního systému.
Anykernel se svou koncepcí liší od mikrojader, exokernelů, dělených jader nebo hybridních jader v tom, že se snaží zachovat výhody monolitického jádra a zároveň umožňovat rychlejší vývoj ovladačů a rozšiřovat bezpečnost v uživatelském prostoru.[7] Koncept "anykernel" odkazuje na architekturně-agnostický přístup k ovladačům, kde ovladače mohou být buď zkompilovány do monolitického jádra, nebo mohou být spuštěny jako proces v uživatelském prostoru, ve stylu mikrojádra, beze změn kódu.[8] U ovladačů se uvažuje o širší koncepci, kde jsou zahrnuty nejen ovladače zařízení, ale také souborové systémy a síťový zásobník.
File System Access Utilities (fs-utils) je dílčí projekt vytvořený s pomocí knihoven rump kernelu. Jeho cílem je mít sadu nástrojů pro přístup a úpravu obrazu systému souborů, aniž byste jej museli připojovat. fs-utils nevyžaduje účet superuživatele pro přístup k obrazu (partition souborového systému, diskového oddílu) nebo zařízení. Oproti podobným projektům, jako je mtools, je výhodou těchto fs-utils podpora použití známých unixových příkazů souborového systému (ls
, cp
, mv
, cd
atd.) pro velké množství souborových systémů, které jsou podporovány NetBSD.[9]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rump kernel na anglické Wikipedii.