V dnešním světě se Rovinový dostih stal tématem rostoucího zájmu a debat pro lidi všech věkových kategorií a společenských vrstev. Ať už se jedná o dopad na společnost, jeho význam v populární kultuře nebo jeho vliv na každodenní život, Rovinový dostih upoutal pozornost milionů lidí po celém světě. Od svých počátků až po současnou evoluci zanechal Rovinový dostih v moderním světě nesmazatelnou stopu a je zásadní pochopit jeho důležitost v současném kontextu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Rovinový dostih a prozkoumáme jeho dopad na dnešní společnost.
Rovinový dostih prověřuje výkonnost koní v rychlém cvalu na různé vzdálenosti. Na základě jejich výsledků jsou dostihoví koně zařazováni do chovu. Rovinový dostih je výkonnostní zkouška plemene zvaného anglický plnokrevník (anglicky Thoroughbread). Pouze koně tohoto plemene smí běhat rovinové dostihy v České republice, které vypisuje Jockey Club České republiky. V některých zemích se můžeme setkat i s dostihy angloarabů – polokrevníků a arabských plnokrevníků. Na jihovýchodě Spojených států amerických jsou oblíbené i dostihy plemene Quarterhorse na čtvrt míle.
Dnešní dostihy se vyvinuly z různých závodů pod sedlem nebo v zápřeži, první historické záznamy pochází už od Chetitů. Za kolébku moderních dostihů je považována Anglie, kde se první derby běželo roku 1780.[1]
Pro dostihy se obvykle využívá anglický plnokrevník, arabský plnokrevník, nebo quarter horse, existují ale i dostihy otevřené všem koním bez ohledu na plemeno. Derby je určeno pro tříleté koně anglického plnokrevníka.
Až na Oaks se všechny české klasické dostihy běhají na závodišti ve Velké Chuchli, Oaks se dříve běhalo v Karlových Varech, dnes se pořádá na Hippodromu Most. Obdoby těchto dostihů se běhají i v ostatních zemích a slouží k porovnání výkonnosti příslušníků plemene, tedy jako chovatelské zkoušky.