Rotunda Všech svatých (Dechtice)

V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Rotunda Všech svatých (Dechtice) a vše, co nabízí. Od jeho počátků až po jeho dopad na dnešní společnost se ponoříme do každého relevantního aspektu Rotunda Všech svatých (Dechtice) a nabídneme úplný a podrobný přehled. Budeme analyzovat jeho význam v různých oblastech, stejně jako jeho roli v historii a budoucí význam. Tento článek má sloužit jako komplexní průvodce Rotunda Všech svatých (Dechtice), který čtenářům poskytne komplexní pochopení tohoto fascinujícího tématu.

Rotunda Všech svatých
v Dechticích
Rotunda Všech svatých (Dechtice)
Rotunda Všech svatých (Dechtice)
Místo
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajTrnavský
OkresTrnava
ObecDechtice
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
ProvincieZápadní
DiecézeTrnavská
DěkanátSmolenice
FarnostDechtice
ZasvěceníVšech svatých
Datum posvěcení1172
Architektonický popis
Typ stavbyrománský
Výstavba12. století–1172
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rotunda Všech svatých je původně románská a později přestavovaná rotunda v obci Dechtice v okrese Trnava v Trnavském kraji. Kostelík obsahuje zachovalé románské malbami z první poloviny 13. století až poslední čtvrtiny 14. století.

Dechtická Rotunda Všech svatých byla s ohledem ke stavebně historickému vkladu do architektonických dějin Slovenska zapsána do Seznamu národních kulturních památek. Díky nástěnným malbám byl kostelík, spolu s dalšími třemi desítkami sakrálních staveb na celém území Slovenska, kromě toho zapsán do souboru národních kulturních památek pod označením Středověké nástěnné malby na Slovensku.

Historie

Stavba kostelíka, v obci označovaného také jako Horní, vznikla v roce 1172; vyplývá to z dokumentů z kanonické vizitace v roce 1782. Původně byla stavba vybudována jako jednolodní prostor na mírně zploštělém kruhovém půdorysu. Na východní straně ji zakončovala půlkruhová apsida. Loď byla zaklenuta kupolí.

V následujících obdobích kostelík slohově upravovali. K menším stavebním úpravám přišlo v období pozdní gotiky, ale podstatné změny nastaly v první polovině 18. století, kdy k západnímu průčelí přibyla nevysoká barokní věž zakončená helmicí (v roce 1741). Tím dostal kostelík prakticky dnešní vzhled. Stavba dostala i nový portál v podvěží, čímž se původní vstup z jižní strany přestal používat.

Popis

Rotunda Všech svatých stojí uprostřed dodnes používaného hřbitova na mírném svahu na severním okraji obce. Zachovává tradiční křesťanskou stavební západovýchodní dispozici.

Jde o jednolodní sakrální stavbu s kruhovým půdorysem, půlkruhovou apsidou a přistavěnou západní dvouetážovou věží se zvonicí. Patra jsou viditelně odděleny výraznými horizontálními římsami. Pozoruhodná jsou okna nestejného tvaru v jednotlivých patrech věže.

Pozoruhodností kostelíka je stavební dispozice vnitřního prostoru. Válcovitý prostor je zaklenut konchou, což typickým znakem rotundy a proto se řadí k tomuto typu středověkých staveb.

Kostelík je zajímavý svou interiérovou výzdobou, kterou představují nástěnné malby. Při rekonstrukci v roce 1932 byly na jižní stěně lodi a v apsidě objeveny románské fresky, jejichž vznik odborníci kladou do období první poloviny 13. století až 14. století. Jde o malby s christologickou tematikou: výjevy ze života Ježíše Krista od jeho narození až po ukřižování (Narození Krista, Křest Krista, Bičování, Nesení kříže, Ukřižování), doplněné kompozicí Stromu života. Na jižní stěně apsidy se nachází malba se scénou zachycující apoštola Tomáše.

Malby poprvé odborně publikoval historik Václav Mencl v roce 1937. Historik umění Vladimír Wagner (1900–1955) v roce 1938 na vliv severoitalské knižní malby.

V roce 1961 malby restauroval a zakonzervoval akademický malíř a restaurátor Andrej Kuc.[1][2]

Interiérové vybavení je skromné. Kromě raně barokního hlavního oltáře v apsidě s oltářním obrazem s výjevem zachycujícím zástup svatých, doplněného skulpturami Boha Otce a Ježíše, ho tvoří několik drobných plastik (Pieta, svatý Štěpán, svatý Ladislav).

Fresky

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rotunda Všetkých svätých (Dechtice) na slovenské Wikipedii.

  1. dechtice.sk Rotunda Všech svatých Dechtice
  2. obnova.sk Rotunda Všech svatých Dechtice

Literatura

  • Čt. Podolinský, Kulturní krásy Slovenska - Románské kostely, Dajama, Bratislava, 2009, ISBN 978-80-89226-78-8
  • D. Buran a kol., Gotika - dějiny slovenského výtvarného umění, Slovenská národní galerie a Slovart, Bratislava, 2003, ISBN 80-8059-080-X
  • M. Togner, Středověká nástěnná malba na Slovensku, vydavatel neznámý, Bratislava, 1988
  • V. Dvořáková, J. Krása, K. Stejskal, Středověká nástěnná malba na Slovensku, Odeon, Praha, 1978, Tatran, Bratislava, 1978

Externí odkazy