QEMU

QEMU
Logo
QEMU se svobodným operačním systémem ReactOSQEMU se svobodným operačním systémem ReactOS
VývojářQEMU tým: Peter Maydell a kol.
Aktuální verze9.0.0 (23. dubna 2024)
Operační systémGNU/Linux, MS Windows, macOS
PlatformaIA-32, x86-64, MIPS, ARM 6, 7 (32bit) a 8 (64bit), RISC-V, SPARC, PA-RISC, PReP a další
Vyvíjeno vC
Typ softwaruhypervizor
LicenceGNU GPLv2
Webqemu.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

QEMU (zkratka pro Quick EMUlator ) je otevřený hostovaný hypervizor a emulátor poskytující hardwarovou a softwarovou virtualizaci.

Program QEMU vytváří v počítači virtuální stroj, který emuluje CPU pomocí dynamického binárního překladu a poskytuje množinu modelů zařízení, umožňujících běh širokého spektra operačních systémů. Také podporuje některé akcelerované režimy pro podporu různých binárních překladů (pro kód jádra operačního systému) a přímé (hardwarové) provádění procesorem (pro kód ostatní), stejně jako VMware Workstation a VirtualBox. QEMU může být použit pro čistě nativní emulaci procesů (programů) v uživatelském režimu, umožňující programům na jednom počítačovém operačním systému kompilovat programy pro jiný systém. Například programování se děje na počítači s Linuxem, ale QEMU umožní testování výsledného programu pro jiný systém a naopak.

Pro ukládání diskových obrazů používá QEMU vlastní formáty qcow/qcow2.

Architektura

uživatelský prostor
Linux
ovladače
uživatelský prostor
Windows
ovladače
uživatelský prostor
Linux
ovladače
uživatelský prostor
macOS
ovladače
uživatelský prostor
Solaris
ovladače
QEMU x86 QEMU x86 QEMU PPC QEMU PPC QEMU SPARC
Hostitelský systém : Linux, macOS, Windows
Hardware : CPU, operační paměť, vnější paměť (úložiště), síťový hardware, atd.

Hardwarem podporovaná emulace

MIPS kompatibilní procesor Loongson 3 (architektura RISC) přidává 200 nových instrukcí jako pomoc pro překlad x86 instrukcí pomocí QEMU; tyto nové instrukce rozšiřují úzké hrdlo při provádění x86/CISC-ových instrukcí v MIPS pipeline. S těmito přídavnými instrukcemi v QEMU je Loongson 3 schopný zachovat v průměru 70 % nativního výkonu při běhu x86 programů reprezentovanými devíti benchmarky.

Verze QEMU 2.1

Tato verze QEMU umožňuje plné využití 64bitových schopností procesorů ARM s novou architekturou AArch64.

Verze QEMU 2.3

27. dubna 2015 byla vydána verze QEMU 2.3, která přináší podporu KVMs 32bitových hostů na architektuře ARM AArch64.

Paralelní emulace

Virtualizační řešení, která využívají QEMU, jsou schopná provádět několik virtuálních CPU paralelně. QEMU také je schopno provádět několik vláken souběžně v uživatelském, emulačním módu.

Pro emulaci celého systému, včetně kódu jádra operačního systému, QEMU používá jedno vlákno pro emulování všech virtuálních CPU a hardware. COREMU je záplata (patch ) pro odstranění tohoto omezení QEMU. Každé jádro používá oddělenou instanci QEMU binárního překládacího stroje, s tenkým knihovním rámcem (frameworkem) pro řízení mezijádrové a mezihardwarové komunikace a synchronizace.

Odkazy

Reference

  1. Weiwu Hu; Jian Wang; Xiang Gao; Yunji Chen; Qi Liu; Guojie Li. Godson-3: A Scalable Multicore RISC Processor with x86 Emulation. S. 17–29. CSDL Home » IEEE Micro » 2009 vol. 29 » Issue No. 02 - March/April. IEEE Computer society . IEEE, březen/duben 2009 . Svazek 29, čís. 02, s. 17–29. Dostupné online. ISSN 0272-1732. (anglicky) 
  2. STRNAD, Michal. Emulátor QEMU 2.3. Nástroje a utility. Root.cz . Internet Info, s.r.o., 28. duben 2015 . Dostupné online. ISSN 1212-8309
  3. lists.nongnu.org. QEMU 3.0.0 is now available . Free Software Foundation, Inc., 2018-08-14 . Dostupné online. (anglicky) 
  4. COREMU download . Home / Browse. Slashdot Media, rev. 2016-11-29 . Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Externí patche Portály: Svobodný software