V následujícím článku prozkoumáme vzrušující téma Páteř, které zaujalo akademiky, profesionály i nadšence. Od svého vzniku hraje Páteř zásadní roli v různých aspektech společnosti, od dopadu na ekonomiku až po vliv na populární kulturu. V celém článku se blíže podíváme na různé aspekty Páteř, od jeho vzniku až po jeho vývoj v čase. Kromě toho budeme analyzovat roli Páteř v dnešním světě a její význam pro budoucnost. Připravte se na ponoření do fascinujícího světa Páteř a objevte vše, co toto téma nabízí!
Páteř (columna vertebralis) je součást kostry obratlovců. Páteří probíhá mícha. Je složena z řady obratlů, jejichž počet se u jednotlivých druhů obratlovců liší. V rámci druhu je počet obratlů víceméně stálý, například u člověka je jich obvykle 33. Zajímavé je, že téměř všichni savci mají sedm krčních obratlů, výjimkou jsou jen kapustňáci, kteří jich mají šest a lenochodi, konkrétně lenochod dvouprstý může mít šest až osm krčních obratlů, lenochod krátkokrký (Hoffmanův) jen šest a lenochod tříprstý jich má dokonce devět. Jednotlivé obratle jsou odděleny měkkými meziobratlovými ploténkami. Na páteř je navázána lebka, eventuálně i pánev, hrudní koš nebo končetiny – toto se může u jednotlivých druhů lišit.
Páteř člověka tvoří osu vzpřímeného těla a zabírá přibližně 35 % tělesné výšky.[1] Je dvojnásobně esovitě prohnutá, což zajišťuje její pružnost.
Páteř umožňuje člověku vzpřímenou chůzi a chrání míchu.
V rámci embryonálního vývoje se v lidském zárodku zakládá asi 40 prvočlánků — budoucích obratlů. Ze tří prvních (od hlavy) vznikne základ týlní kosti, některé poslední zaniknou.[2] Obvyklý počet obratlů dospělého člověka je 33: 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 křížových a 4 kostrční. Zhruba u 10 % lidí se jak celkový počet obratlů, tak počty obratlů v jednotlivých částech páteře mohou lišit.[3][4] Nepočítáme-li vzácné extrémní odchylky, pohybuje se celkový počet obratlů od 32 do 35.[5]
Nejčastější odchylky jsou: 11 (zřídka 13) hrudních obratlů, 4 nebo 6 bederních obratlů, 3 nebo 5 kostrčních obratlů (vzácně až 7).[2][4] Kromě toho může být poslední bederní obratel srostlý s křížovou kostí nebo naopak první křížový obratel samostatný.[2]
Mezi základní pohyby páteře patří:[6]
Poranění páteře je závažným úrazem s možnými dlouhodobými následky. Páteř je kostěným obalem míchy a porušení míchy či z ní vystupujících nervů může způsobit ochrnutí nebo poruchu vnímání. K poranění může dojít zejména při pádu z výše na záda nebo na natažené končetiny. Vysoce riziková je dvojnásobná výška těla a více, prudký pohyb či rotace nebo náraz v rychlosti větší než 30 km/hod.
Při první pomoci je důležité s raněným nehýbat, držet hlavu, komunikovat s ním. Co nejdříve přivolat zdravotnickou záchrannou službu 155.
Jde o potíže, které mají vazbu na páteř coby osový orgán. Jsou většinou dlouhodobé a způsobené nesprávnými životními a pohybovými návyky – nedostatek pohybu, sedavý styl života, předsunuté držení hlavy, nadváha, špatný styl chůze, špatný styl dechu apod. Jejich projevem bývá skolióza, spondylóza, osteofyty (kostní výrůstky), blokády obratlů, snížená elasticita plotének, svalové dysbalance, bolesti zad, radikulární dráždění (brnění či vystřelování bolesti do končetin). Jejich konzervativní léčbou se zabývá fyzioterapie, resp. myoskeletální medicína.
Raná segmentace páteře u embryí obratlovců byla lépe zmapována teprve v posledních letech (2020).[7][8]