Téma Psychologický test je v dnešní společnosti mimořádně aktuální, protože významně ovlivňuje různé aspekty každodenního života. Od svého vlivu na ekonomiku až po dopad na emocionální zdraví lidí, Psychologický test vzbuzuje široký zájem a vyvolává neustálé diskuse. V tomto článku důkladně prozkoumáme různé aspekty související s Psychologický test, analyzujeme jeho původ, vývoj a možná řešení k řešení problémů, které představuje. Prostřednictvím multidisciplinárního přístupu se snažíme nabídnout komplexní vizi o Psychologický test a jeho dopadu na naši současnou realitu s cílem podpořit kritické a konstruktivní úvahy o tomto tématu.
Psychologický test (někdy též psychotest) je jedním z nástrojů psychologické diagnostiky. Jde o souhrnné označení metod, které měří duševní vlastnosti a stavy, případně i vlastnosti skupiny osob (například sociometrické škály v pracovním týmu). Na rozdíl od klinických metod jsou metody testové standardizované a je kladen vyšší důraz na jejich objektivitu. Vývojem psychologických testů se přímo zabývá psychometrika.
V širším významu lze psychologický test chápat jako psychodiagnostické vyšetření obecně, případně také jako výzkum v psychologii.
Možných dělení psychologických testů je větší množství (podle způsobu absolvování, způsobu zaznamenávání reakcí apod.). Svoboda[1] uvádí nejčastější dělení:
Výkonové testy měří výkon, dovednost respondenta, obsahují „správné“ a „špatné“ odpovědi. Měří úroveň výkonu některých duševních funkcí nebo pokrok v jejich vývoji.
Testy osobnosti slouží k měření osobnostních charakteristik respondenta.
Psychologické testy by měly dodržovat určité standardy, které je odlišují od nevědeckých „kvízů“ dostupných zdarma na internetu nebo v zábavných časopisech.[2]
V prvé řadě jde o dodržení objektivity, která sleduje, zda lidé se stejnou úrovní určitého rysu dosáhnou v tomtéž testu stejného skóru. Vysoké objektivity lze dosáhnout stejnými podmínkami testové situace, nezávislostí na „zdání“ administrátora testu apod. Nezbytnými předpoklady objektivity jsou validita a reliabilita. Míra validity udává, nakolik test měří konstrukt, který měřit má, reliabilita pak popisuje přesnost tohoto měření. Bez vysoké míry validity a reliability není možné alespoň částečně objektivního testu dosáhnout.
Proces ověřování psychologické metody bývá nazýván standardizace nebo normalizace bez jejich zajištění není možné považovat metodu za „standardní“ či „ověřenou“. Ta má tři úrovně:[3]