V tomto článku prozkoumáme téma Prezidiální rada Maďarské lidové republiky do hloubky, analyzujeme jeho různé aspekty a jeho možné důsledky. Prezidiální rada Maďarské lidové republiky je téma, o kterém se dlouho diskutuje a je aktuální v různých kontextech, od osobní až po profesní sféru. V tomto článku prozkoumáme různé perspektivy, které existují na Prezidiální rada Maďarské lidové republiky, a také jeho vývoj v čase. Stejně tak se pokusíme osvětlit možné budoucí důsledky Prezidiální rada Maďarské lidové republiky a jeho dopad na naši společnost. Doufáme, že tento článek může poskytnout široký a komplexní přehled o Prezidiální rada Maďarské lidové republiky a pomůže čtenářům lépe porozumět tomuto tématu a jeho důsledkům.
Prezidiální rada Maďarské lidové republiky, (maďarsky: Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa), byla forma kolektivní hlavy státu v Maďarské lidové republice v letech 1949 až 1989.
Funkce prezidenta republiky byla zrušena komunistickou ústavou MLR z roku 1949 a nahrazena právě Prezidiální radou. Jejím prvním předsedou se stal Árpád Szakasits, který byl od 2. srpna 1948 prezidentem Druhé Maďarské republiky. Toho však již v roce 1950 vystřídal Sándor Rónai. Po něm patnáct let řídil úřad István Dobi, během jehož vlády došlo v roce 1956 k povstání. Následoval Pál Losonczi, který prezídiu předsedal dvacet let (v letech 1967-1987). V posledním období existence MLR radě předsedal Károly Németh, kterého rok před pádem komunismu nahradil Brunó Ferenc Straub. S přijetím nové ústavy dne 23. října 1989 byla Prezidiální rada zrušena a nahrazena úřadem prezidenta republiky se značně omezenými funkcemi. Téhož dne byl prozatímním prezidentem zvolen předseda Národního shromáždění Mátyás Szűrös, který v pravé poledne z balkónu Országházu slavnostně vyhlásil svobodnou Maďarskou republiku (Třetí Maďarská republika).[1] Funkci prezidenta republiky předal Mátyás Szűrös dne 2. května 1990 prvnímu oficiálnímu prezidentovi Arpádu Gönczovi.
Prezidiální rada (Elnöki Tanács) se skládala z jednadvaceti členů – předsedy, tajemníka, dvou náměstků a dalších 17 členů. Předseda Prezidiální rady byl hlavou státu, tedy jakoby prezidentem republiky.[2][3]
Seznam předsedů Prezidiální rady MLR:
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa na maďarské Wikipedii.