Pierre Reverdy

V dnešní době je Pierre Reverdy tématem, o kterém mluví každý a které si v dnešní společnosti získalo velký význam. Od svých počátků až po současnost byl Pierre Reverdy předmětem zájmu a debat, které generovaly různé názory a postoje k této záležitosti. V tomto článku do hloubky prozkoumáme všechny aspekty související s Pierre Reverdy, analyzujeme jeho důsledky, dopady a možná řešení. Z kritického a objektivního hlediska přistoupíme k tomuto tématu z různých úhlů, s cílem osvětlit jeho důležitost a vliv na náš každodenní život. V následujících řádcích se ponoříme do fascinujícího světa Pierre Reverdy, objevíme jeho dopad v různých oblastech a jeho roli při utváření reality, která nás obklopuje.

Pierre Reverdy
Narození13. září 1889
Narbonne
Úmrtí17. června 1960 (ve věku 70 let) nebo 21. června 1960 (ve věku 70 let)
Opatství svatého Petra
Povoláníbásník, aforista, spisovatel a výtvarník
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Reverdy (13. září 1889 Narbonne17. června 1960 Solesmes) byl francouzský básník a esejista.

Narodil se jako nemanželské dítě v jihofrancouzské rodině s vinařskou a sochařskou tradicí. Od roku 1910 žil v Paříži a zařadil se do skupiny nonkonformních výtvarníků a literátů scházejících se v Bateau-Lavoir. Jeho básnická tvorba, vyznačující se překvapivými metaforami, byla ovlivněna kubismem, dadaismem a surrealismem. Roku 1915 vydal první knihu básní v próze a v roce 1917 založil časopis Nord-Sud, zaměřený na avantgardní literaturu, v němž publikovali svá první díla např. André Breton nebo Philippe Soupault.

Jeho život a tvorbu výrazně poznamenal milostný vztah s Coco Chanel a duševní otřes z rozchodu ho přivedl k opuštění uměleckého světa a k náboženským úvahám.[1] V roce 1926 vstoupil do benediktinského kláštera v Solesmes, kde prožil zbytek života.

Myslím, že nejsem ani básník, ani spisovatel, ani umělec. Ale člověk, který nenašel jiný způsob, jak zůstat ve styku s životem, jak se udržet nad hladinou. Psal jsem, jako se chytáme záchranného pásu.

Vydání v češtině

Reference

  1. Pierre Reverdy: Chuť skutečna. Český rozhlas Vltava . 2011-06-19 . Dostupné online. 
  2. Eseje a zápisky . Svaz českých knihkupců a nakladatelů . Dostupné online. 

Externí odkazy