Penroseovo dláždění

Vítejte v článku o Penroseovo dláždění. Při této příležitosti se ponoříme do vzrušujícího světa Penroseovo dláždění a prozkoumáme jeho různé aspekty, vlastnosti a možné aplikace. V celém tomto článku se dozvíme více o Penroseovo dláždění, jeho významu v dnešní době a také jeho možném vlivu v různých oblastech. Od jeho vzniku až po jeho evoluci se vydáme na cestu objevování o Penroseovo dláždění s cílem lépe porozumět jeho dopadu na náš každodenní život. Připravte se tedy ponořit se do hloubky Penroseovo dláždění a objevit všechny aspekty, které nám toto téma nabízí.

Příklad Penroseova dláždění

Penroseovo dláždění (anebo také Penroseho pokrytí) je neperiodické dláždění roviny, generované pomocí konečné množiny základních typů dlaždic. Neperiodický znamená, že není invariantní vůči žádnému posunutí, tj. žádné posunutí nezobrazí dláždění na sebe sama. Dláždění bylo pojmenováno po anglickém matematikovi a fyzikovi Rogeru Penrosovi, který se touto problematikou zabýval v 70. letech 20. století. Penroseovo dláždění může být zkonstruováno tak, aby bylo osově souměrné i invariantní vůči otočení kolem jednoho bodu, jako na obrázku.

Vlastnosti

Penroseovo dláždění má mnoho pozoruhodných vlastností, zejména:

  • je neperiodické, neformálně řečeno posunutá kopie nebude nikdy odpovídat originálu,
  • je soběpodobné, stejné vzory se objevují ve větším měřítku,
  • každá konečná část se vyskytne v dláždění nekonečně-krát
  • pokud se z dláždění realizuje fyzická struktura, jedná se o kvazikrystal.

Příklad

Nejjednodušší Penroseho pokrytí je možné zkonstruovat z dvou typů kosočtverců,[1] které je znázorněno na obrázku výše. Toto pokrytí je symetrické vůči rotaci kolem jednoho bodu o pětinu kruhu a poměr četností větších a menších kosočtverců je stejně jako poměr jejich obsahů roven zlatému řezu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Penrose tiling na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy