Olympijský oheň je téma, které v průběhu let přitahuje pozornost lidí. Toto téma svým dopadem na společnost a kulturu vyvolalo neustálé diskuse a zanechalo stopu v historii. Od svého vzniku až po současné trendy se Olympijský oheň vyvíjel a udržoval si svůj význam v různých kontextech. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty a perspektivy související s Olympijský oheň, prozkoumáme jeho vliv v různých oblastech a jeho roli v každodenním životě.
Olympijský oheň při zimních olympijských hrách v roce 2002.
Olympijský oheň, ztvárněný také ve formě olympijské pochodně, je jedním ze základních symbolůolympijských her. Připomíná oheň, který podle legendy ukradl PrométheusDiovi a dal ho lidem. Původ tohoto symbolu pochází ze starověkého Řecka, kde byl oheň udržován po dobu trvání her. Tento zvyk byl obnoven na letních olympijských hrách v Amsterdamu v roce 1928. Od roku 1936 je součástí moderní olympijské tradice také štafeta olympijské pochodně, kterou zavedl Carl Diem a není starověkého původu.
V dnešní době bývá pochodeň slavnostně zapálena ve starověké Olympii v Řecku obvykle několik týdnů před zahájením olympiády. Jedenáct žen představuje kněžky. Za pomoci slunečních paprsků zapálí louč. Poté je oheň štafetovým způsobem přenášen po celém světě až do dějiště her. Samotným zapálením obří pochodně na stadionu je pověřena významná osobnost (nejčastěji jde o bývalé sportovce, kteří se zapsali do historie sportu a olympijských her).
Osoby, které zažehly olympijský oheň
Paavo Nurmi zapalující oheň v Helsinkách roku 1952
↑FRIESEN, Paul. Opening Ceremony timeline . Toronto Sun, 13 February 2010 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-06.
↑2010 Winter Olympics opening ceremony. : NBC Sports, 2010-02-12.Je zde použita šablona {{Cite AV media}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑KINES, Lindsay. Closing ceremony pokes fun at the 2010 Games . The Montreal Gazette, February 28, 2010 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-03-04.
↑HOLTON, Kate; MAIDMENT, Neil. Seven teenagers light Games' cauldron. in.reuters.com. 28 July 2012. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-06.Je zde použita šablona {{Cite news}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑ Cauldron moved into position in Olympic Stadium. www.bbc.co.uk. 30 July 2012. Dostupné online .Je zde použita šablona {{Cite news}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑ Sochi Opening Ceremony: Rodnina, Tretyak light Olympic cauldron together. olympictalk.nbcsports.com. 7 February 2014. Dostupné online .Je zde použita šablona {{Cite news}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Olympijský oheň na Wikimedia Commons