Navarrské království

V tomto článku se budeme zabývat Navarrské království s cílem analyzovat jeho důležitost a relevanci dnes. Navarrské království byl v průběhu let předmětem mnoha studií a debat, které prokázaly jeho dopad v různých oblastech společnosti. Stejně tak toto téma vyvolalo rozporuplné názory odborníků a specialistů, a proto je nutné prohloubit jeho studium a pochopení. Prostřednictvím podrobné analýzy budou prozkoumány různé přístupy a perspektivy kolem Navarrské království s cílem poskytnout komplexní pohled na jeho význam a dopad v současném kontextu.

Navarrské království
Nafarroako Erresuma (baq)
Reino de Navarra
(es)
Royaume de Navarre
(fr)
Reiaume de Navarra
(oc)
Regnum Navarrae
(la)
824[p. 1]1841
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Navarrské království (zelená) v roce 1190
10 000 km² (rok 1300)
Obyvatelstvo
100 000 (rok 1300)
Státní útvar
Vznik
824bitva v průsmysku Roncevaux, osamostatnění na Franské říši
905 – korunovace Sancha I.
1162Sancho VI. užívá titulu král navarrský
Zánik
1513 – jižní část připojena ke Kastilii
1620 – severní část připojena k Francii
1841 – zrušen zbytek autonomie jižní části
Státní útvary a území
Předcházející
Gaskoňské vévodství Gaskoňské vévodství
Franská říše Franská říše
Horní marka (Córdobský emirát) Horní marka (Córdobský emirát)
Francouzské království Francouzské království
Následující
Horní Navarra (Kastilská koruna) Horní Navarra (Kastilská koruna)
Dolní Navarra (Francie) Dolní Navarra (Francie)
Aragonská koruna Aragonská koruna
Španělské království Španělské království
Bidache Bidache

Navarrské království (baskicky Nafarroako Erresuma, španělsky Reino de Navarra, francouzsky Royaume de Navarre, latinsky Regnum Navarrae), původně Pamplonské království (baskicky Iruñeko Erresuma), bylo evropské království ležící na Pyrenejském poloostrově u Atlantského oceánu. Jeho hlavním městem byla Pamplona (baskicky Iruña či Iruñea). Za datum vzniku království se tradičně pokládá rok 824, kdy tamní baskický vůdce Íñigo Arista získal titul pamplonského krále a ukončil nadvládu Franské říše. Teprve v roce 1162 začal Sancho VI. jako první užívat titul krále navarrského (Rex Navarre).

Většina území zaniklého království je v součástí Španělska. Malá část severně od Pyrenejí je součástí Francie.[1]

Historie

Navarrské království v době svého největšího územního rozsahu, na konci vlády Sancha III. (1035), zahrnovalo dnešní španělské země Navarra, Baskicko, La Riola, Kantábrie a severní části Kastilie a Aragonu.[1] Postupně se od něj oddělily jako samostatné království Kastilie a Aragon.[1] S Aragonským královstvím byla Navarra v letech 1054–1134 spojena personální unií a později také s Francií v letech 1285–1328.[1] V průběhu 12. století byla západní část Navarry (dnešní Baskicko a La Riola) připojeny ke Kastilii.

V roce 1513 anektovala Kastilie část Navarrského království jižně od Pyrenejí (Horní Navarra).[1] Malá část království ležící severně od Pyrenejí (Dolní Navarra), zůstala nezávislá. Její král Jindřich III. Bourbonský se roku 1589 stal králem Francie a Navarra byla spojena personální unií s Francií.[1] Za vlády Jindřichova syna Ludvíka XIII. byla v roce 1620 personální unie obou zemí zrušena a Navarra byla začleněna do Francouzského království, čímž Navarrské království zaniklo. Toto území ovšem užívalo společně s provincií Béarn jistý stupeň autonomie až do roku 1792.[1] Poslední zbytky autonomie španělské části byly zrušeny v roce 1841.[1]

Geografie

Symbolika

Odkazy

Poznámky

  1. Tradičně uváděné datum vzniku.
  2. V prvních letech království, poté okrajově a s částečným vlivem na katolictví.

Reference

  1. a b c d e f g h HONZÁK, F; PEČENKA, M; VLČKOVÁ, J. Evropa v proměnách staletí. 1. vyd. Praha: Libri, 1995. 590 s. ISBN 80-85983-00-1. S. 316. 

Související články

Externí odkazy