Dnes je Mladý hvězdný objekt téma, které ve společnosti vzbuzuje velký zájem. Ať už kvůli své historické relevanci, důležitosti v životech lidí nebo dopadu na svět, Mladý hvězdný objekt upoutal pozornost velkého počtu lidí. Od svého vzniku až po vliv v různých oblastech Mladý hvězdný objekt vyvolal debaty, protichůdné názory a nekonečný výzkum. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Mladý hvězdný objekt a analyzujeme jeho význam, dopad a relevanci dnes. Kromě toho prozkoumáme, jak Mladý hvězdný objekt ovlivnil společnost a jak je i nadále tématem zájmu mnoha.
Mladý hvězdný objekt (anglicky Young Stellar Object - YSO) je obecné označení hvězdy v raném období vzniku. Je to souhrnné označení pro protohvězdy a hvězdy před hlavní posloupností.
Mladé hvězdné objekty jsou často děleny podle hmotnosti:
Mladé hvězdné objekty se obyčejně třídí podle strmosti jejich spektrálního rozdělení energie způsobem, který v roce 1987 zavedl Charles J. Lada. Jeho původní návrh používal 3 třídy (I, II a III), které odpovídaly třem rozsahům hodnot spektrálního indexu :[1]
.
V tomto vztahu označuje vlnovou délku a je hustota světelného toku.
Spektrální index se počítá v rozsahu vlnových délek 2,2 až 20 (blízké a střední infračervené záření). Skupina vědců pod vedením Philippa Andreho v roce 1993 zavedla další třídu 0, kam zařadila objekty se silným submilimetrovým zářením, které však září velmi slabě na vlnových délkách .[2] Následný výzkum o rok později vyústil v zavedení páté třídy s plochým spektrem.[3]
Rozdělení objektů do pěti tříd podle hodnoty spektrálního indexu :
Tento způsob třídění zhruba odpovídá postupnému vývoji. Předpokládá se, že ze silně zahalených objektů třídy 0 se rozptýlením jejich vnějších vrstev stanou objekty třídy I a později se mohou stát opticky viditelnými objekty jako hvězdy před hlavní posloupnosti.
Mladé hvězdné objekty jsou často doprovázeny jevy raného hvězdného vývoje: výtrysky a dvoupólové proudy plynů, masery, Herbigovy-Harovy objekty a protoplanetární disky.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Young stellar object na anglické Wikipedii.