Mezinárodní pakt o občanských a politických právech

Vzhled přesunout do postranního panelu skrýt

Mezinárodní pakt o občanských a politických právech (International Covenant on Civil and Political Rights) je mezinárodní smlouvou přijatou na zasedání Organizace spojených národů v New Yorku dne 19. prosince 1966. Pakt vstoupil v platnost 23. března 1976. Doposud k paktu přistoupilo 168 států. Pakt svým obsahem navazuje na Všeobecnou deklaraci lidských práv. Spolu s Mezinárodním paktem o občanských a politických právech vznikl také Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech.

Struktura a obsah

Občanská a politická práva patří mezi základní lidská práva. Pakt právně závazným způsobem rozvíjí a konkretizuje práva uvedená ve Všeobecné deklaraci lidských práv. Dokument je tvořen preambulí a šesti částmi, které zahrnují celkem 53 článků.

V prvním článku se vymezuje právo všech národů na sebeurčení.

Ve druhé části (články 2 až 5) se státy, které jsou smluvními stranami paktu, zavazují k tomu, že podniknou všechna možná opatření k tomu, aby byla všechna zmíněná práva zajištěna, a to bez jakékoliv formy diskriminace. Dále je věnována pozornost tématu rovnosti žen a mužů v souvislosti s danými právy.

Třetí část vyjmenovává konkrétní občanská a politická práva, jako je právo na život, zákaz mučení nebo krutého a nelidského zacházení, zákaz otroctví a nevolnictví, právo na svobodu a osobní bezpečnost, právo na rovné zacházení před soudy, právo na zastávání svého názoru, atd.

Čtvrtá část upravuje zřízení osmnáctičlenného Výboru pro lidská práva. Dále jsou v této části rozpracovány způsob volby členů Výboru, délka volebního období a další podrobnosti fungování tohoto orgánu.

Předposlední část se zabývá výkladem obsahu Paktu.

Poslední šestá část se věnuje tématům ratifikace, nabytí účinnosti, apod.

Konkrétní práva a omezení obsažená v Paktu

Čl. 3 Čl. 6 Čl. 7 Čl. 8 Čl. 9 Čl. 10 Čl. 11 Čl. 12 Čl. 13 Čl. 14 Čl. 15 Čl. 16 Čl. 17 Čl. 18 Čl. 19 Čl. 20 Čl. 21 Čl. 22 Čl. 23 Čl. 24 Čl. 25 Čl. 26 Čl. 27


Opční protokoly

K Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech byly přijaty dva opční protokoly:

První opční protokol (1966)

První opční protokol řeší přiznání práva jednotlivce podat stížnost na stát a přistoupilo k němu 115 států.

Druhý opční protokol (1989)

K druhému protokolu, který se snaží o zrušení trestu smrti, se zatím přiklonilo 81 států.

Podání stížnosti podle Prvního opčního protokolu

Tím, že se státy, které jsou smluvními stranami Paktu stanou také smluvními stranami Protokolu, uznávají kompetence Výboru, zřízeného podle čtvrté části Paktu, přijímat a posuzovat oznámení od jednotlivců, kteří se stali oběťmi porušení některého z práv stanovených v Paktu. Tito jednotlivci mohou podat oznámení Výboru o porušení jejich práv, přičemž:

Výbor dále nepřijímá k posouzení taková oznámení, která:

Pokud Výbor přijme oznámení od jednotlivce, upozorní následně příslušný stát, kterého se toto oznámení týká. Tento stát poté do šesti měsíců podává písemné vysvětlení nebo prohlášení o případu. Výbor následně zkoumá vyjádření obou stran a prošetřuje celý případ na neveřejném zasedání. Svůj názor sdělí příslušnému státu a jednotlivci, který oznámení podal. Záznam o své činnosti Výbor zahrne do výroční zprávy.

Související dokumenty

Dalšími dokumenty, na které lze v souvislosti s Paktem poukázat, jsou:

První dva zmíněné dokumenty spolu s Paktem o občanských a politických právech tvoří Mezinárodní listinu lidských práv (International Bill of Human Rights).

Pakt v kontextu československých událostí

Mezinárodní pakt o občanských a politických právech byl jménem Československé socialistické republiky podepsán roku 1968. Souhlas s paktem byl vyhlášen Federálním shromážděním dne 11. listopadu 1975, a to u příležitosti Konference o bezpečnosti a spolupráce v Evropě, konané v Helsinkách, kde došlo k podpisu Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. V platnost v ČSSR pakt vstoupil 23. března 1976. Spolu se smlouvou o právech občanských a politických byl také přijat Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech.

Po přijetí těchto mezinárodních paktů, se vzedmula v tehdejší ČSSR vlna odporu proti jejich nedodržování. Porušování práv garantovaných v přijatých dokumentech se stalo jedním z hlavních oficiálních důvodů pro vznik neformální československé občanské iniciativy známé jako Charta 77.

Mimo Chartu 77 vznikaly i další organizace, které upozorňovaly na nedodržování úmluv přijatých v Helsinkách. Jedná se například o Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS, 1978) nebo Český helsinský výbor (pův. Československý helsinský výbor/ Čs. HV, 1988).

Odkazy

Reference

  1. UNTC - International Covenant on Civil and Political Rights . United Nations . Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-09-01. 
  2. Mezinárodní pakt č. ze dne 19.12.1966, o politických a občanských právech. . Dostupné online.
  3. Mezinárodní pakt č. ze dne 19.12.1966, o politických a občanských právech (Část I, článek 1)Dostupné online.
  4. Mezinárodní pakt č. ze dne 19.12.1966, o politických a občanských právech (Část II, článek 2-5)Dostupné online.
  5. Mezinárodní pakt č. ze dne 19.12.1966, o politických a občanských právech (Část III, článek 6-27)Dostupné online.
  6. Mezinárodní pakt č. ze dne 19.12.1966, o politických a občanských právech (Část IV, článek 28-45)Dostupné online.
  7. Mezinárodní pakt č. ze dne 19.12.1966, o politických a občanských právech (Část V, článek 46-47)Dostupné online.
  8. Mezinárodní pakt č. ze dne 19.12.1966, o politických a občanských právech (Část VI, článek 48-53)Dostupné online.
  9. UNTC - Optional Protocol to the International Covenant on Civil and Political Rights . United Nations . Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-03-24. 
  10. UNTC - Second Optional Protocol to the International Covenant on Civil and Political Rights, aiming at the abolition of the death penalty . United Nations . Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-04. 
  11. Předpis č. 169 ze dne 16.12.1991, Sdělení federálního ministerstva zahraničních věcí o uložení listiny o přístupu České a Slovenské Federativní Republiky k Opčnímu protokolu k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech, sjednanému v New Yorku dne 16. prosince 1966Dostupné online.
  12. Organizace v působnosti mise - OBSE . Stálá mise České republiky při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni . Dostupné online
  13. Předpis č. 120/1976 Sb., Vyhláška ministra zahraničních věcí o Mezinárodním paktu o občanských a politických právech a Mezinárodním paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech. In: Sbírka zákonů. 1976. Dostupné online. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
  14. Prohlášení Charty 77 . Ústav pro studium totalitních režimů . Dostupné online

Externí odkazy

Portály: Politika | Právo