Zahraniční obchod

Zahraniční obchod je obchod přes hranice státu. Může být světový nebo jednotlivých kontinentů se sousedními státy. Zahraniční obchod je jedním z důsledků dělby práce. Je základní formou propojení ekonomik.

Mezi hlavní příčiny rozvoje patří:

Absolutní výhoda znamená, že země je schopna vyrábět výrobek s nižšími náklady než země jiná. Komparativní výhoda je „výhoda ve srovnání“: Rozvoj nutí některé země vzdát se i výroby, ve které má absolutní výhodu. Zdůvodňuje to teorie komparativních výhod.

Jsou-li účastníky zahraničního obchodu jednotlivé národní ekonomiky, označuje se tato směna jako mezinárodní obchod nebo též světový obchod.

Formy zahraniční obchodní politiky

Vlády, nebo ekonomická uskupení aplikují protekcionismus vždy. Hájí se např. ochranou výrobců v určitém odvětví, udržením zaměstnanosti a koupěschopnosti, nebo ekonomickou nevyspělostí země. Vede to k neefektivnímu chování „chráněných“ ekonomických subjektů a dlouhodobě i ke snížení konkurenceschopnosti. Na druhou stranu vlády potřebují udržet nezaměstnanost na přijatelné míře, aby nebyly vyvolány sociální nepokoje. Protekcionistická opatření by měla být vždy důkladně zvážena s ohledem na konkrétní situaci.

Argumenty pro a proti liberalizaci zahraničního obchodu

Nástroje zahraničního obchodu

Nástroje lze dělit na autonomní a smluvní. Smluvními se rozumí bilaterální a multilaterální obchodní smlouvy, dohody a závazky vyplývající z členství v mezinárodních organizacích. Autonomní se dělí na pasivní tarifní – cla, celní sazebníky, apod.) a pasivní netarifní – celní řízení, kvantitativní restrikce, autolimitace, devizové restrikce, embargo, obchodní válka apod. Dále aktivní autonomní prostředky: vývozní subvence, dotace, daňové úlevy, podpora vědy a výzkumu, propagace, atd.

Specifika zahraničního obchodu

Ve srovnání s obchodem v rámci jednoho státu je zahraniční obchod náročnější:

Formy zahraničního obchodu

Export – vývoz zboží nebo služeb do zahraničí. Důsledkem exportu je příliv kapitálu do země, odkud se zboží nebo služby vyvážejí:

Reexport – vývoz zboží a služeb, které byly předtím dovezeny:

Import – dovoz zboží nebo služeb ze zahraničí. Důsledkem importu je odliv kapitálu ze země, kam se dováží:

Clo

Clo je poplatek (zákonná platba), který vybírá státní orgán při přechodu zboží přes celní hranici daného státu.

Funkce cla:

Druhy cla

Podle pohybu zboží

Cla z hlediska způsobu výpočtu

Ochranná cla

Celní politika

Používá dvě skupiny nástrojů:

Obchodování

Zabezpečení prodeje

Uzavření kupní smlouvy

Při prodeji mimo Česko – velký vliv má vzdálenost a jazykové bariéry. Rostou rizika poškození pro dopravě, nezaplacení, nebo nepřevzetí zboží, rizika ztrát vlivem poklesu kursu dané měny. Při prodeji musíme zvážit politická rizika – nepokoje, stávky, převraty, zákazy dovozu.

Dodací podmínky

Dodací podmínky – určení místa, do kterého bude zajišťovat dopravu prodávající a od kterého kupující:

Realizace dodávky

Někdy jsou vyžadovány další doklady:

Vývoz mimo EU

Proclení začíná tím, že dovozce podá dodávku k proclení. Může ho zastupovat jiná osoba – (dopravce, speditér), který zajistí vyplnění celních dokladů a proclení. Při proclení se zásilka navrhuje do celního režimu, který určuje, jak bude placeno clo, DPH nebo další dávky (zemědělské produkty). Při vývozu se na hranici země prodávajícího neplatí clo ani DPH (země, kam zboží směřuje, vybírá při překročení hranic z dováženého zboží dovozní clo a DPH), protože by se platilo dvakrát). Při proclení se provádí

V zemi, kam zboží směřuje, probíhá opět proclení, tzn. že až na vstupní hranici se bude vybírat clo a DPH.

Prodej mezi státy EU

Neprobíhá proclení, ale existují rozdíly v sazbách DPH. Uplatnění DPH při obchodování uvnitř EU je podobné jako při vývozu a dovozu. Místem zdanitelného plnění je země příjemce. Při prodeji do jiné země EU jsou zboží a služby v zemi původu od DPH osvobozeny. V zemi určení se DPH vybírá – tzv. samovyměření (harmonizace zákonů s EU). Liší se podle toho, zda jde o plátce nebo neplátce.

Reference

  1. FOJTÍKOVÁ, Lenka. Zahraničně obchodní politika ČR: historie a současnost (1945–2008) . Praha: C. H. Beck, 2009 . Kapitola 1.1 Podstata a funkce zahraničního obchodu, s. 4. Dostupné online

Externí odkazy

ExportGuru.cz Archivováno 9. 2. 2020 na Wayback Machine. – vzdělávací portál o zahraničním obchodě.