Maďarský komunistický svaz mládeže

Dnes je Maďarský komunistický svaz mládeže tématem, které vzbuzuje velký zájem a vyvolává diskuse v různých oblastech společnosti. Ať už kvůli svému historickému významu, jeho dopadu na populární kulturu nebo jeho vlivu na každodenní život, Maďarský komunistický svaz mládeže se stal tématem globálního významu. Od vědeckého výzkumu po společenské trendy, Maďarský komunistický svaz mládeže převzal ústřední roli ve veřejném diskurzu a upoutal pozornost lidí všech věkových kategorií a prostředí. V tomto článku budeme analyzovat různé aspekty související s Maďarský komunistický svaz mládeže, prozkoumáme jeho význam, jeho vývoj v čase a jeho přítomnost dnes.

Maďarský komunistický svaz mládeže
Logo KISz
Logo KISz
Vznik21. března 1957
Zánik22. dubna 1989
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maďarský komunistický svaz mládeže, maďarsky Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség, zkráceně KISZ, byla politicko-společenská organizace pod vedením MSZMP v Maďarské lidové republice. Svaz existoval v letech 19571989.

Historie

Svaz byl založen 21. března 1957. Jeho předchůdcem byl DISZDolgozó Ifjúság Szövetsége neboli Svaz pracující mládeže, který byl založen v roce 1950, v rámci centralizace MDP dle sovětského vzoru. Jeho cílem bylo sjednotit mládež ve věku 14–26 let.

KISZ pracoval pod vedením vládnoucí strany MSZMP a vychovával mládež v komunistickém duchu. Svaz byl členem Světové federace demokratické mládeže a Mezinárodního svazu studentstva.[1]

První tajemníci

V čele svazu vždy stál První tajemník ústředního výboru Komunistického svazu mládeže.

Členové

Svaz měl 913 000 členů, kteří pracovali ve 34 000 základních organizacích. Z celkového počtů mládeže v MLR bylo členy KISZ:

Mládež Procento členů
Pracující mládež 26,6%
Středoškolská mládež 71,8%
Vysokoškolská mládež 65,8%

Tisk

KISZ měl vlastní vydavatelství, 11 časopisů a cestovní kancelář. Oficiálním tiskovým orgánem byl týdeník Magyar Ifjúság, který vycházel v nákladu 230 000 výtisků.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b ČIERNA-LANTAYOVÁ, Dagmar. Maďarská lidová republika. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1986. Kapitola Poválečný vnitropolitický vývoj - Společenské organizace, s. 131. 

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség na maďarské Wikipedii a Dolgozó Ifjúság Szövetsége na maďarské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy