Marie Hřímalá

Ve světě Marie Hřímalá existuje velké množství informací, které lze objevit a prozkoumat. Od svých počátků až po vliv na dnešní společnost, Marie Hřímalá v průběhu let vyvolal zájem mnoha lidí. V tomto článku se ponoříme do nejrelevantnějších aspektů Marie Hřímalá, od jeho příspěvků ke kultuře až po jeho dopad na každodenní život. Prostřednictvím podrobné a pečlivé analýzy se podíváme na všechny aspekty Marie Hřímalá a poskytneme našim čtenářům komplexní a obohacující vizi. Připravte se ponořit se do fascinujícího světa Marie Hřímalá!

Marie Hřímalá
Základní informace
Narození17. září 1839, 7. září 1839 nebo 17. září 1838
Plzeň
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí13. května 1921
Salcburk
RakouskoRakousko Rakousko
Povoláníoperní pěvkyně, hudební pedagožka, klavíristka, učitelka, koncertní pěvec, hudebnice, zpěvačka, dirigentka a učitelka hudby
Nástrojeklavír a hlas
Manžel(ka)Josef Staněk
RodičeVojtěch Hřímalý starší
Příbuznísestra Anna Hřímalá
bratři Vojtěch Hřímalý mladší
Jan Hřímalý
Jaromír Hřímalý
Bohuslav Hřímalý
synovec Otakar Hřímalý
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Hřímalá, provdaná Staňková (7. září 1839 Plzeň[1]13. května 1921 Salcburk), byla česká klavíristka a operní pěvkyně.

Život

Narodila se v Plzni do rodiny varhaníka a skladatele Vojtěcha Hřímalého staršího. Koncertovala již od raného mládí. Od roku 1868 působila v Olomouci a v Brně jako operní pěvkyně. Pohybovala se v kruzích blízkých Boženě Němcová, kde se seznámila se svým budoucím manželem Josefem Staňkem. Vystupovala rovněž se svými bratry ve Smyčcovém kvartetu bratří Hřímalých. Po koncertních cestách se roku 1881 usadila v Salcburku, kde získala místo profesorky zpěvu a klavíru v Mozarteu. V Salcburku též žila její mladší sestra Anna Hřímalá.

Reference

Externí odkazy