Ve složitém a rozmanitém světě, ve kterém žijeme, představuje Mahájánové sútry téma velkého významu a zajímavé pro široké publikum. Tento článek si klade za cíl prozkoumat různé aspekty a perspektivy Mahájánové sútry, od jeho historických počátků až po jeho dnešní dopad. Na těchto stránkách se ponoříme do mnoha aspektů, které tvoří Mahájánové sútry, a analyzujeme jeho sociální, politické, ekonomické a kulturní důsledky. Prostřednictvím multidisciplinárního přístupu se tento článek snaží nabídnout komplexní a obohacující vizi Mahájánové sútry a vyzývá čtenáře, aby se zamysleli a zpochybnili své vlastní předsudky o tomto fascinujícím tématu.
Mahájánové sútry jsou soubory buddhistických textů, z nichž první pocházejí z prvního století př. n. l. a které byly přeloženy ze sanskrtu a různých prákrtů do čínštiny a tibetštiny.
Později byly sútry překládány dál do mongolštiny, japonštiny, korejštiny a dalších jazyků. Ačkoli neexistuje žádný ucelený kánon všeobecně uznávaných mahájánových textů, některé z nich, jako například Sútru srdce či Diamantovou sútru uznávají snad všechny mahájánové školy.
Je možné, že některé z mahájánových súter jsou překlady původních therávádových textů, které se však v průběhu věků nenávratně ztratily a vystopovat jejich původ je tedy nemožné.[zdroj?]
Mahájánoví buddhisté věří, že sútry byly zapsány již v době života Gautamy Buddhy a po následujících 500 let byly schovány v říši Nágů (mytických hadů), protože lidé v té době ještě nebyli sto docenit jejich skutečnou hodnotu. Teprve po půl tisíciletí se mezi lidmi objevili tací, kteří je dokázali pochopit a kteří byli hodni se k nim dostat.