Ludvík Holain

V tomto článku prozkoumáme a analyzujeme téma Ludvík Holain do hloubky. V průběhu historie hrál Ludvík Holain zásadní roli v mnoha aspektech lidského života, od jeho vlivu na společnost až po vliv na kulturu a technologie. Prostřednictvím tohoto článku se budeme snažit lépe porozumět důležitosti Ludvík Holain a jeho významu v dnešním světě. Budeme zkoumat jeho původ, jeho vývoj v čase a jeho dopad na moderní svět. Kromě toho prozkoumáme různé pohledy a názory na Ludvík Holain a nabídneme kompletní a obohacující vizi tohoto tématu.

Ludvík Holain
Základní informace
Narození20. srpna 1843
Stará Bělá, Morava
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí17. srpna 1916 (ve věku 72 let) nebo 29. srpna 1916 (ve věku 73 let)
Slavonín
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Žánryduchovní hudba
Povoláníhudební skladatel a římskokatolický kněz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludvík Holain (20. srpna 1843 Stará Bělá[1]17. srpna 1916 Slavonín) byl moravský hudební skladatel a římskokatolický kněz.

Život

Vystudoval německou školu ve Frýdku, Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži a teologii v Olomouci. Dne 5. července 1869 byl v Olomouci vysvěcen na kněze a poté působil jeden rok jako studijní prefekt arcibiskupského chlapeckého semináře v Kroměříži, kde rovněž vyučoval matematiku. Následně odešel do Prahy na Karlovu univerzitu studovat matematiku a fyziku, aby po ukončení studia v roce 1874 mohl tyto předměty vyučovat na kroměřížském gymnáziu. Současně působil jako ředitel kůru (1873-1879) a varhaník v kostele sv. Mořice. Od roku 1890 až do své smrti byl farářem ve Slavoníně. Od 28. 11. 2004 má v Olomouci - Slavoníně pamětní desku.

Kromě skladatelské činnosti se zabýval i hudební teorií, zejména otázkami reformy církevní hudby. Přispíval do časopisu Cecilie.

Dílo

Těžiště Holainova díla je v církevní hudbě. Komponoval litanie, Zdrávas Maria a Te Deum. Nejdůležitější je však jeho podíl na reformě církevního zpěvu na Moravě. Jeho stěžejním dílem jsou Plesy duchovní z roku 1883, sbírka duchovních písní, které upravil pro čtyři hlasy. Jako vzdělaný hudebník přísně dodržoval zásadu, aby se rytmus slova shodoval s přízvukem a rytmem hudby. Jeho následovník Karel Eichler, autor kancionálu Cesta k věčné spáse vydaném v Brně roku 1910, jej nazval „prvním bezvadným zpěvníkem po stránce hudební i textové“ a do svého zpěvníku převzal kolem 60 písní. Holainovy písně se stále uvádějí v současných kancionálech a zpívají v českých kostelech. Významným jeho počinem bylo vypracování varhanních doprovodů k úplnému kancionálu olomoucké arcidiecéze.

Kromě duchovních písní se zabýval i lidovými písněmi moravskými. Vydal sbírku Sto padesát lidových písní moravských. Je rovněž autorem jedné z verzí Slezské hymny.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Československý hudební slovník I (A–L), 1963, SHV, Praha
  • Pazdírkův hudební slovník naučný : Část osobní. II, Svazek prvý. A-K, Brno, 1937
  • Biografický slovník Slezska a severní Moravy. 2. Opava - Ostrava 1994
  • P. Mgr. Arnošt Červinka: Významné osobnosti Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži

Externí odkazy