V tomto článku se budeme věnovat tématu Lidová slovesnost vyčerpávajícím a podrobným způsobem. Lidová slovesnost je téma, které v posledních letech upoutalo pozornost mnoha lidí a jeho význam a dopad na společnost je nepopiratelný. V celém tomto článku budeme analyzovat různé aspekty související s Lidová slovesnost, od jeho původu a vývoje až po jeho důsledky dnes. Kromě toho prozkoumáme různé názory a pohledy na Lidová slovesnost s cílem nabídnout našim čtenářům širokou a kompletní vizi tohoto velmi relevantního tématu. Lidová slovesnost je bezpochyby téma, které si zaslouží podrobné prozkoumání a doufáme, že tento článek poslouží jako informativní a poučný průvodce pro všechny, kteří se chtějí o Lidová slovesnost dozvědět více.
Lidová slovesnost, někdy ztotožňována s pojmy ústní lidová slovesnost, ústní lidová tvorba nebo folklor, je součást lidové duchovní kultury, jíž se zabývá slovesná folkloristika. Lidová slovesnost zahrnuje projevy, které vznikají spontánně, nejsou písemně fixovány a tradují se zejména ústním podáním.[1] Lidová slovesnost se vyznačuje bezprostřední komunikací interpreta s posluchači a výskytem ustálených formulí.
Útvary lidové slovesnosti se dělí na tzv. folklorní žánry. Folklorním žánrem se rozumí soubor textů se společnými vlastnostmi (např. tematikou, funkcí). Vlastní žánry lze třídit do tzv. žánrových skupin, které se liší v závislosti na úzu ve folkloristice toho kterého státu. V české slovesné folkloristice se používá třídění do šesti žánrových skupin: