V dnešním světě se Laoská vlajka stalo tématem velkého významu a zájmu pro různé sektory společnosti. Dopad Laoská vlajka se odrazil v mnoha oblastech, od politiky po technologie, včetně kultury a ekonomiky. Je nepopiratelné, že Laoská vlajka vyvolal hlubokou debatu a vzbudil velký zájem po celém světě. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Laoská vlajka, analyzujeme jeho vliv v různých kontextech a jeho relevanci dnes.
Vlajka Laosu je tvořena listem o poměru stran 2:3 se třemi vodorovnými pruhy v barvách červené, tmavě modré a červené, o poměru šírek 1:2:1. Uprostřed širšího modrého pruhu je bílé kruhové pole o průměru rovnému 2/5 šířky vlajky (zároveň jsou to čtyři pětiny šířky modrého pruhu).[1]
Červená barva symbolizuje srdce laoského lidu a jeho krev prolitou za nezávislost, modrá jeho blahobyt, bílá jasnou budoucnost země i spravedlnost, které její lid dosáhl. Bílý kruh je zároveň náznakem měsíce v úplňku, starého symbolu štěstí a dobra.
Současná vlajka vznikla už roku 1945, když byla revolučními silami vyhlášená nezávislost Laosu. V roce 1947 však feudální království přijalo červenou vlajku se třemi bílými slony a vlajka z roku 1945 byla přijata až roku 1975, kdy se země stala lidovou republikou. Jde vlastně o vlajku vlastenecké fronty Laosu (Neo Lao Istala) označované v cizině běžně názvem Pathet Lao. Poté, co v roce 1975 skončila válka ve Vietnamu, která zasáhla také Laos,[2] vyhlásilo komunistické hnutí Pathet Lao v Laosu novou komunistickou republiku. Jeho vlajka pak byla stanovena za státní vlajku.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Laosu na slovenské Wikipedii.