V moderním světě je Kyselina sialová tématem neustálých diskusí a ústředním bodem zájmu milionů lidí na celém světě. Od svého vzniku na veřejné scéně až po svůj dopad na společnost, Kyselina sialová upoutal pozornost a zájem akademiků, aktivistů, politických vůdců i běžných lidí. Jeho vliv sahá do různých sfér života, od populární kultury až po globální ekonomiku, a jeho význam a relevance se neustále vyvíjí, jak vstupujeme do nového tisíciletí. V tomto článku plně prozkoumáme dopad a důležitost Kyselina sialová v dnešním světě, analyzujeme jeho historii, jeho dopady a jeho potenciál utvářet budoucnost.
Kyselina sialová (z řeckého τὸ σίαλον – sialon, česky slina) je skupinové označení pro estery či jiné deriváty kyseliny neuraminové. Pod názvem sialová kyselina se běžně rozumí N-acetylneuraminová kyselina (NANA). Označuje však také více než 50 derivátů kyseliny neuraminové, pro něž je charakteristická kostra s devíti atomy uhlíku.
Je základní složkou různých glykoproteinů, glykolipidů a gangliosidů v živých organismech. Slouží k ochraně bílkovin před degradací proteázami. Kyselina N-acetylneuraminová je charakteristickou složkou aminosacharidů, které jsou důležité pro interakce mezi buňkami.
Kyselina sialová je součástí sekretů žláz a je obsažena například ve slinách, krevní plasmě nebo buněčných membránách živočichů. Rostliny kyselinu sialovou neobsahují.
Kyselina sialová byla objevena švédským biochemikem Gunnarem Blixem v roce 1952.
Rodina kyseliny sialové zahrnuje mnoho derivátů devítiuhlíkaté kyseliny neuraminové. Tyto kyseliny se v přírodě zřídka vyskytují volné. Většinou se nacházejí jako koncové složky oligosacharidových řetězců glykoproteinů (například mucinů) a glykolipidů, které se nacházejí na vnějších i vnitřních membránách buněk.
Pro odlišení derivátů kyseliny sialové je důležité číslování atomů uhlíku. Číslování začíná u karboxylového uhlíku a pokračuje podél řetězce. Podle konfigurace karboxylové skupiny se rozlišují dvě formy: alfa-anomer a beta-anomer. Alfa-anomer je forma charakteristická pro kyselinu sialovou vázánou na glykoproteiny. Beta-anomer převažuje (více než 90%) v roztoku kyseliny sialové.
Kyselina sialová a její deriváty jsou obsaženy prakticky ve všech živých organismech, kromě rostlin.
Kyselina sialová a celá skupina derivátů kyseliny neuraminové má mnoho významných funkcí v živých organismech. Všechny jejich funkce ještě nejsou známy a jejich výzkum stále pokračuje.
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Sialinsäuren na německé Wikipedii a Sialic acid na anglické Wikipedii.