Kyselina chinová

Téma Kyselina chinová je dnes nanejvýš důležité, protože má významný dopad na různé oblasti každodenního života. Od svého vlivu na ekonomiku až po roli ve společnosti je Kyselina chinová tématem, které nezůstane bez povšimnutí. V průběhu historie byl předmětem diskusí a analýz a jeho význam zůstává platný i dnes. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Kyselina chinová a jeho důležitost v dnešním světě.

kyselina chinová
Obecné
Sumární vzorecC₇H₁₂O₆
Identifikace
Registrační číslo CAS77-95-2
Vlastnosti
Molární hmotnost192,063 388 104 Da
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyselina chinová (též kyselina chininová), sumární vzorec C7H12O6, je krystalická kyselina získávaná z chinovníku, kávových zrn nebo z jiných rostlin, anebo vyráběná synteticky hydrolýzou kyseliny chlorogenové. Kyselina chinová také určuje pocitovou kyselost kávy.

Historie

Látka byla poprvé izolována v 19. století francouzským farmaceutem Nicolasem Vauquelinem, další reakce této kyseliny využité pro syntézu jiných sloučenin studoval německý chemik E. Lautemann v roce 1863.

Použití

Kyselina chinová se používá jako adstrigencium.

Použití ve farmacii

Tato kyselina má široké použití jako výchozí chirální materiál pro syntézu nových léčiv. Nedávno byl úspěšně vyvinut a uveden na trh nový medikament pro léčbu chřipky typů A a B, známý pod názvem Tamiflu.

O kyselině chinové se také uvažuje jako o náhradě antagonistů vazeb na μ opioidní receptory, i když byla původně považována za farmakologicky neaktivní[1].

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Quinic acid na anglické Wikipedii.

  1. Tomas de Paulis, Peter R. Martin. Cerebral effects of noncaffeine constituents in roasted coffee. In: Astrid Nehlig. Coffee, tea, chocolate, and the brain. : CRC Press, 2004. ISBN 0415306914.

Externí odkazy