V dnešním světě je Konfiskace velmi aktuální a zajímavé téma pro širokou škálu lidí. Vědět více o Konfiskace nám umožňuje lépe porozumět světu kolem nás a různým perspektivám, které existují. Ať už prostřednictvím historie, vědy, kultury nebo současných událostí, Konfiskace se stal ústředním bodem diskuse a reflexe. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Konfiskace, od jeho počátků až po jeho dopad na moderní společnost, s cílem poskytnout komplexní a obohacující vizi tohoto významného tématu.
za, dnes už v našich končinách výjimečných poměrů ještě nevzniklého právního státu, v dobách převratů, ozbrojených konfliktů, v právním vakuu před nimi a po nich, jako např.:
v poválečné ČSR: „12/1945 Sb. Dekret presidenta republiky ze dne 21. června 1945 o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa“ (z dnešního hlediska proti principům právního státu pro uplatnění kolektivní viny).
Konfiskace v totalitních státech. Lidem nebo skupinám, označeným za nepřátele je zabavován majetek. Takto postižení jsou zpravidla zbavováni i dalších práv, pokud ještě existují – taktika „rozděl a panuj“ je režimem uplatňována k drobení společnosti na „méně bezprávné“ a „více bezprávné“.
V sovětském bloku, tzv. socialistiském táboře, probíhala konfiskace tzv. znárodněním.
Literatura
HORÁK, Ondřej. Lichtenštejnové mezi konfiskací a vyvlastněním. Příspěvek k poválečným zásahům do pozemkového vlastnictví v Československu v první polovině dvacátého století. Brno: , 2007. Dostupné online. Dizertační práce.
Knoz, Tomáš: Pobělohorské konfiskace. Moravský průběh, středoevropské souvislosti, obecné aspekty. Brno, Matice moravská a Masarykova univerzita 2006. ISBN80-210-4130-7 (Masarykova univerzita : váz.). -- ISBN80-86488-34-9 (Matice moravská : váz.)