Dnes vstoupíme do fascinujícího světa Katolická univerzita. V průběhu historie vzbudil Katolická univerzita zájem a zvědavost bezpočtu lidí, ať už kvůli svému vlivu na společnost, jeho významu v kulturní sféře nebo jeho významu v různých aspektech každodenního života. Prostřednictvím tohoto článku se snažíme prozkoumat a do hloubky analyzovat všechny aspekty související s Katolická univerzita, od jeho počátků až po jeho možné důsledky v budoucnosti. Ponoříme se do jeho mnoha aspektů, odhalíme jeho důležitost a hodnotu v současném kontextu s cílem poskytnout našim čtenářům kompletní a obohacující pohled na toto vzrušující téma.
Katolická univerzita (latinsky Universitas catholica) je soukromá univerzita zřizovaná a řízená autoritou katolické církve proto, aby přispívala „k vyšší kultuře lidí a k plnějšímu rozvinutí lidské osobnosti a k plnění učitelského úřadu církve“.[1] Církevní představený také dává souhlas s tím, aby tato univerzita mohla používat název katolická.[2] Jde o univerzitu v plném slova smyslu, na níž je také zřízena teologická fakulta,[3] vyučuje se a bádá s respektem ke katolické nauce,[4] také učitelé mají být vzorem v nauce i mravech.[5]
Kodex kanonického práva rozlišuje dva typy univerzit uvnitř katolické církve:
Předpisy Kodexu kanonického práva pro katolické univerzity (kán. 807-814) konkretizuje apoštolská konstituce Jana Pavla II. Ex corde ecclesiae o katolických univerzitách z 15. srpna 1990.
Kromě katolických univerzit existují také katolická vysokoškolská zařízení (instituty vysokoškolských studií), pro něž platí stejná pravidla jako pro katolické univerzity.[6] Katolické univerzity jsou nejčastěji zřizovány biskupskými konferencemi nebo diecézními biskupy.