V tomto článku se ponoříme do tématu Kartézská mocnina a prozkoumáme jeho různé aspekty a relevantní aspekty. Kartézská mocnina je široké a rozmanité téma, které zaujalo a zaujalo mnoho lidí po celém světě. Prostřednictvím analýzy a reflexe se pokusíme osvětlit různé úhly pohledu a perspektivy související s Kartézská mocnina s cílem poskytnout úplnou a obohacující vizi. Podobně budeme diskutovat o historickém vývoji Kartézská mocnina, jeho významu dnes a možných důsledcích pro budoucnost. Připojte se k nám na tomto vzrušujícím průzkumu Kartézská mocnina a objevte vše, co toto téma nabízí!
Kartézská mocnina je matematický pojem z oboru teorie množin, odvozovaný z kartézského součinu podobným způsobem, jako je běžně používaná aritmetická mocnina odvozena ze součinu.
Pokud je množina a přirozené číslo, pak kartézskou mocninou rozumíme - násobný kartézský součin množiny se sebou samou:
Speciálně pro dostáváme jako množinu všech uspořádaných dvojic prvků z , pro dostáváme jako množinu všech uspořádaných trojic prvků z .
Předchozí definici lze zobecnit tak, aby se nevztahovala pouze na konečné množiny:
Kartézskou mocninou množin a rozumíme množinu všech zobrazení množiny do množiny .
Všimněme si, že konkrétně pro Y konečné odpovídá tato definice (až na izomorfismus, jak bude vidět v následujícím příkladu, ale tím se není třeba zatěžovat) výše uvedené základní definici – všechny uspořádané dvojice z nejsou nic jiného, než všechna zobrazení dvouprvkové množiny ( nebo ) do . (Uspořádané n-tice prvků určité množiny se standardně definují jako zobrazení z {0,1,… n} nebo {1,2,… n} do této množiny.) Zajímavá začíná být tato definice pro nekonečné .
Pokud vezmeme za množinu všech přirozených čísel , dostáváme kartézskou mocninu – tj. množinu všech nekonečných posloupností prvků množiny .
Mezi výše uvedenými definicemi je přece jen nepatrný rozdíl. Ukážeme si to na následujícím příkladu:
Obě množiny se sice nepatrně liší způsobem, jakým je realizována posloupnost dvou prvků (v prvním případě jako uspořádaná dvojice, ve druhém jako zobrazení z dvouprvkové množiny), ale strukturu mají shodnou – jsou izomorfní.