Křivé obvinění

V dnešním světě se Křivé obvinění stal relevantním problémem, který významně ovlivňuje různé oblasti společnosti. S nárůstem globalizace a propojením mezi kulturami získává Křivé obvinění stále větší význam a vyvolává debaty a úvahy, které přesahují hranice a obory. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Křivé obvinění, analyzujeme jeho dnešní dopad a zamyslíme se nad jeho vlivem v budoucnosti. Z široké a interdisciplinární perspektivy se ponoříme do historických, sociálních, politických a kulturních aspektů Křivé obvinění s cílem porozumět jeho složitosti a jeho důsledkům v současném světě.

Křivé obvinění je trestný čin proti pořádku ve věcech veřejných podle § 345 trestního zákoníku.[1] Spáchá jej ten, kdo jiného lživě obviní ze spáchání trestného činu, jeho prostřednictvím je tedy chráněna jak čest všech občanů, tak řádný výkon pravomocí orgánů činných v trestním řízení, aby nedošlo k trestnímu stíhání nevinných osob.

Základní trestní sazba jsou až dva roky odnětí svobody, pokud by byl přímo dán úmysl přivodit trestní stíhání jiného, zvyšuje se o jeden rok. Kvalifikované skutkové podstaty, např. křivé obvinění prostřednictvím médií, poškození jiného v zaměstnání či rodině, úmysl zakrýt nebo zlehčit vlastní trestný čin nebo způsobení značné škody, resp. škodu velkého rozsahu, vedou k trestu odnětí svobody na dvě léta až osm let, resp. tři léta až deset let.

Odkazy

Reference

  1. Trestní zákoník: Křivé obvinění . Centrum.cz, rev. 2015-09-17 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2022-10-02. 

Související články

Externí odkazy

  • Slovníkové heslo nadávka ve Wikislovníku