Julius Wess

V dnešním článku prozkoumáme Julius Wess do hloubky a objevíme jeho mnoho aspektů a jeho dopad na různé aspekty každodenního života. Julius Wess je téma, které upoutalo pozornost odborníků i nadšenců a dalo podnět k četným výzkumům, debatám a úvahám. V průběhu historie hrál Julius Wess zásadní roli ve společnosti a ovlivňoval vše od kultury a tradic po ekonomiku a politiku. V tomto článku budeme analyzovat různé pohledy, které existují na Julius Wess, od jeho vývoje v průběhu času až po jeho dnešní relevanci, s cílem osvětlit téma, které nadále vyvolává zájem a kontroverze.

Julius Wess
Narození5. prosince 1934
Oberwölz Stadt
Úmrtí8. srpna 2007 (ve věku 72 let)
Hamburk
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Alma materVídeňská univerzita
Povolánífyzik, teoretický fyzik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléUniverzita v Leidenu (od 1994)
Hamburská univerzita
Univerzita v Leidenu
Technologický institut v Karlsruhe
Mnichovská univerzita
OceněníCena Gottfrieda Wilhelma Leibnize (1986)
medaile Maxe Plancka (1987)
Cena Dannie Heinemana za matematickou fyziku (1988)
Wigner Medal (1992)
Max Planck Research Award (1992)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Julius Wess (5. prosince 19348. srpna 2007) byl rakouský teoretický fyzik, známý jako spolutvůrce Wessova-Zuminova modelu a Wessova-Zuminova-Wittenova modelu v oblasti supersymetrie. V roce 1987 získal medaili Maxe Plancka.

Život

Narodil se v Oberwölz Stadt, malém městě ve Štýrsku. Doktorát získal ve Vídni, kde byl žákem Hanse Thirringa, u doktorských státnic ho zkoušel významný teoretický fyzik, odborník na kvantovou mechaniku Erwin Schrödinger. Po zisku doktorátu nějakou dobu pracoval ve Spojených státech, následně se stal profesorem na Technickém institutu v Karlsruhe. Později se stal profesorem na Mnichovské univerzitě. Po odchodu do penze pracoval v DESY v Hamburku.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Julius Wess na anglické Wikipedii.