Josef Svoboda (polárník)

V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Josef Svoboda (polárník). Od svého vzniku až po vliv na moderní společnost hraje Josef Svoboda (polárník) zásadní roli v různých oblastech každodenního života. V průběhu historie byl Josef Svoboda (polárník) zdrojem inspirace, kontemplace a debat, což má významný dopad na způsob, jakým lidé vnímají svět kolem sebe. Prostřednictvím podrobné analýzy prozkoumáme mnoho aspektů Josef Svoboda (polárník), od jeho kořenů až po jeho dnešní vývoj, a poskytneme kompletní a obohacující pohled na toto zajímavé téma. Připojte se k nám na této cestě objevování a učení o Josef Svoboda (polárník)!

prof. PhDr. RNDr. Josef Svoboda
Narození16. července 1929
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí21. listopadu 2022 (ve věku 93 let)
Burlington, Ontario
KanadaKanada Kanada
Alma materAlbertská univerzita
Povoláníklimatolog, biolog, ekolog, polárník, politický vězeň a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelTorontská univerzita
OceněníCena Neuron za celoživotní přínos vědě (2017)
Cena Jihomoravského kraje (2020)
důstojník Řádu Kanady
Webwww.utm.utoronto.ca/biology/people/svoboda-josef
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Svoboda (16. července 1929 Praha[1]21. listopadu 2022 Burlington[2]) byl česko-kanadský ekolog, polárník, skaut a bývalý politický vězeň komunistického režimu.[3]

Studoval přírodovědu a filozofii na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 1949 byl v průběhu studia pro svou skautskou činnost zatčen a v politickém procesu odsouzen k 11 letům vězení. Pět let z trestu strávil prací v uranových dolech, v roce 1958 byl propuštěn.

Po propuštění pracoval jako ošetřovatel v brněnské zoo a později v Botanickém ústavu Československé akademie věd.

V době pražského jara spoluzakládal klub bývalých politických vězňů K 231. Po okupaci emigroval do Kanady, kde studoval na univerzitách v Ontariu a Edmontonu a specializoval se na arktickou rostlinnou ekologii. Dlouhodobě působil jako profesor na univerzitě v Torontu, kde třicet let pořádal pro své studenty výpravy do Arktidy.

V roce 1995 mu Masarykova univerzita udělila čestný doktorát v oboru přírodních věd, je laureátem Ceny Neuron za přínos světové vědě za rok 2017 – biologie. V roce 2020 se pak stal laureátem Řádu Kanady za svůj „průkopnický výzkum ekosystémů tundry a za celoživotní mentorování vědců studujících Arktidu“.[4] Je po něm pojmenována výzkumná stanice Jihočeské univerzity na Špicberkách.

Odkazy

Reference

  1. Profil Josefa Svobody na memoryofnations.eu . memoryofnations.eu . Dostupné online. 
  2. NECROCANADA; LUC. Josef Svoboda OC Monday November 21st 2022, death notice, Canada . 2022-11-24 . Dostupné online. (anglicky) 
  3. ČERNÁ, Aneta. Nejvyšší kanadské vyznamenání získal český vědec Josef Svoboda. Za komunismu byl politický vězeň. ČT 24 . Česká televize, 2020-01-13 . Dostupné online. 
  4. LAMPER, Ivan. Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera. Týdeník Respekt . . Dostupné online. 

Externí odkazy