John Bagot Glubb

V tomto článku prozkoumáme relevantní aspekty týkající se John Bagot Glubb, tématu, které upoutalo pozornost odborníků i nadšenců. Od chvíle, kdy se objevil na scéně, vyvolal John Bagot Glubb nekonečné debaty, které vyvolaly obdiv i kontroverzi. V průběhu let se John Bagot Glubb vyvíjel mnoha způsoby a přizpůsoboval se měnícím se požadavkům moderní společnosti. V této publikaci se budeme snažit ponořit do různých aspektů, které dnes činí John Bagot Glubb tak relevantním tématem, analyzovat jeho dopad na různá odvětví a jeho budoucí projekce. Od svého vzniku až do současnosti zanechal John Bagot Glubb nesmazatelnou stopu v kultuře, ekonomice a technologii a upevnil se jako všudypřítomná postava v současném světě. Připojte se k nám na této prohlídce John Bagot Glubb, kde odhalíme její tajemství a objevíme její vliv na náš každodenní život.

John Bagot Glubb
Narození16. dubna 1897
Lancashire
Úmrtí17. března 1986 (ve věku 88 let)
Východní Sussex
Alma materCheltenham College
Povoláníinženýr, důstojník a spisovatel
Oceněnídůstojník Řádu britského impéria
společník Řádu sv. Michala a sv. Jiří
Řád za vynikající službu
rytíř komandér Řádu lázně
Livingstone Medal
ChoťMuriel Rosemary Forbes (od 1938)[1]
RodičeFrederic Manley Glubb[2] a Frances Letitia Bagot[2]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Glubb Paša (vpravo) s králem Abdalláhem den před královým zavražděním.

Generál John Bagot Glubb, později známý též jako Glubb Paša (16. dubna 189717. března 1986) byl britský a později jordánský voják, v letech 19391956 velitel Arabské legie.

Život

Za první světové války působil na západní frontě, po ní se ve dvacátých letech přesunul na Blízký východ, kde si navykl životu mezi beduíny a spřátelil se s zajordánským emírem Abdalláhem.

V roce 1939 převzal vedení nad Abdalláhovou Arabskou legií, z níž vytvořil nejefektivnější bojovou sílu arabského světa. V roce 1948 ji vedl do boje proti nově vzniklému Izraeli a obsadil s ní Západní břeh Jordánu a Východní Jeruzalém, kterážto území se tím až do šestidenní války staly součástí Jordánska.

V roce 1956 jej král Husajn musel spolu s dalšími důstojníky britského původu zbavit velení nad Arabskou legií, neboť sílící nacionalismus v království činil jeho setrvání ve funkci politicky neúnosným. Přesto zůstal až do smrti přítelem a poradcem krále.

V důchodu, který trávil převážně ve Spojeném království, napsal vícero knih o vojenství, politice a obyvatelích Blízkého východu.

Odkazy

Reference

  1. Dostupné online. .
  2. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy