Jan Konstantin

V moderním světě získal Jan Konstantin nebývalý význam. Od svého vzniku upoutal Jan Konstantin pozornost odborníků i fandů a stal se tématem zájmu širokého spektra lidí. V tomto článku podrobně prozkoumáme význam Jan Konstantin v různých kontextech a analyzujeme jeho vliv v různých oblastech společnosti. Prostřednictvím hloubkové analýzy zjistíme, jak Jan Konstantin ovlivnil způsob, jakým žijeme, pracujeme a máme vztahy. Kromě toho prozkoumáme současné trendy související s Jan Konstantin a její projekci do budoucna. Bezpochyby se Jan Konstantin prokázalo jako téma globálního významu, které hraje zásadní roli při utváření současného světa.

Jan Konstantin
operní pěvec Jan Konstantin
operní pěvec Jan Konstantin
Základní informace
Rodné jménoJan Schindler
Narození30. září 1894
Jeseník nad Odrou
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí28. června 1965 (ve věku 70 let)
Hojsova Stráž
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníoperní pěvec, hudební pedagog a učitel
Hlasový oborbaryton
OceněníZasloužilý umělec (1954)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Konstantin, vlastním jménem Jan Schindler (30. září 1894 Jeseník nad Odrou[1]28. června 1965 Hojsova Stráž čp. 102) byl český operní pěvec, barytonista a pedagog.

Život

Narodil se v Jeseníku nad Odrou v muzikantské rodině obchodního cestujícího Konstantina Schindlera a jeho ženy Nory roz. Habelová.[1] Prostředí této rodiny mělo velký vliv na volbu jeho budoucí životní cesty. Základní hudební dovednosti si ještě osvojil doma a již tehdy bylo jasné, že se zrodil pěvecký talent. Po absolvování reálky a abiturientského kurzu plzeňské obchodní akademie se začal během první světové války soukromě zdokonalovat ve zpěvu u bývalého pěvce Národního divadla Bohumila Ptáka.

Následně měl získat angažmá v Městském divadle v Plzni, ale v letech 1915–1918 musel narukovat do světové války. V létě roku 1919 se z války vrátil a spolupracoval s Josefem Skupou v kabaretních pořadech Loutkového divadla Feriálních osad[2] v Plzni a v srpnu téhož roku poprvé hostoval na plzeňské operní scéně. Následně Plzeň opustil a v letech 1919–1920 se stal členem operním souboru Státního divadla v Moravské Ostravě. V letech 1920–1921 byl členem souboru Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde hostoval i v pozdějších letech.

V dubnu roku 1921 absolvoval již pod svým pseudonymem Jan Konstantin, několik zkušebních představení v pražském Národním divadle a téhož roku byl angažován. V Praze se pěvecky soukromě zdokonaloval u učitele zpěvu Carla Emericha[3]. V roce 1924 se zúčastnil zájezdu části souboru opery a baletu Národního divadla do Vídně, kde vystoupil v tamější Volksoper. V roce 1933 si zahrál i s dalšími kolegy z Národního divadla ve filmu, kde představoval sedláka Krušinu v Innemannově zfilmované opeře B. Smetany Prodaná nevěsta[4]. V roce 1936 vystupoval v demokratickém Španělsku a v roce 1937 organizoval umělecké večery ve prospěch boje proti španělskému fašismu.

Roku 1954 získal titul Zasloužilého umělce. V roce 1955 se vrátil před filmovou kameru podruhé, avšak naposledy, když hrál a zpíval v operních vložkách Krškova životopisného snímku Z mého života[5]. V roce 1956 navštívil Sovětský svaz. V letech 1943–1960 učil zpěv na Konzervatoři Praha a souběžně i na Hudební fakultě AMU. Mezi jeho žáky byli např. Jiří Schiller[6], Jan Hlavsa[7] a mnozí další. Kromě opery Národního divadla se Jan Konstantin věnoval také koncertní a zájezdové činnosti. V Národním divadle a setrval až do svého odchodu do důchodu 31.7.1960, však hostoval zde až do konce svého života.

Jan Konstantin zemřel 28. června 1965 v Hojsově Stráži čp. 102 ve věku 70 let. Byl pohřben na Vyšehradském hřbitově.

Významné role na scéně Národního divadla v Praze (výběr)

Filmografie

  • 1933 – Prodaná nevěsta[4], role: sedlák Krušina
  • 1943 – Orfeus a Eurydika[8], zpívá starého žebráka
    • Čarodějův učeň[9], zpívá
  • 1955 – Z mého života[5], zpívá a hraje

Galerie

Odkazy

Literatura

  • 1988 – Národní divadlo a jeho předchůdci (Slovník umělců divadel Vlasteneckého, Stavovského, Prozatímního a Národního), Academia, nakladatelství Československé akademie věd, Praha
  • 1997 – Kalendárium kulturních osobností Šumavy a Chodska, Nakladatelství MMM, Praha
  • 1999 – Český biografický slovník XX. století (III. díl Q–Ž), Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha
    • Český biografický slovník XX. století (II. díl K–P), Nakladatelství Paseka s.r.o., Praha

Reference

  1. a b Matriční záznam o narození a křtu Johana Schindlera farnost Jeseník nad Odrou
  2. Česká divadelní encyklopedie, Loutkové divadlo Feriálních osad
  3. Český hudební slovník osob a institucí, Emerich, Carlo. www.ceskyhudebnislovnik.cz . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-16. 
  4. a b Filmový přehled, Prodaná nevěsta
  5. a b Filmový přehled, Z mého života
  6. Národní divadlo archiv, Jiří Schiller[nedostupný zdroj]
  7. Národní divadlo archiv, Jan Hlavsa. archiv.narodni-divadlo.cz . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-16. 
  8. Filmový přehled, Orfeus a Eurydika
  9. Filmový přehled, Čarodějův učeň

Externí odkazy