Ismá‘íl II.

V dnešním světě je Ismá‘íl II. téma, které nabylo nebývalého významu. Ať už ve vědecké, sociální, politické nebo kulturní sféře, Ismá‘íl II. se stal předmětem zájmu a neustálých diskusí. S pokrokem technologií a globalizací nabral Ismá‘íl II. nové dimenze a výzvy, které ovlivňují životy milionů lidí po celém světě. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Ismá‘íl II., od jeho původu až po jeho vliv na dnešní společnost. Budeme analyzovat jeho význam v současném kontextu a zamyslíme se nad jeho budoucností.

Ismá‘íl II.
Narození31. srpna 1533
Qom
Úmrtí24. listopadu 1577 (ve věku 44 let)
Kazvín
Příčina úmrtípředávkování opiáty a jed
Místo pohřbeníImamzadeh Husayn
Povolánípanovník, astronom a básník
Nábož. vyznáníislám
RodičeTahmásp I. a Begum Sultan
RodSafíovci
PříbuzníMuhammad Chodábende, Zeynab Begum, Pari Khan Khanum a Suleiman Mirza (sourozenci)
Ismá‘íl I. (děd)
Funkcelist of Safavid monarchs (1576–1577)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ismá‘íl II., celým jménem Zillulláh Abú-l-Muzaffar Sultán Ismá‘íl Šáh (květen 1537 Kumm24. listopadu 1577 Kazvín), byl perský šáh z dynastie Safíovců vládnoucí v letech 15761577. Byl třetím synem šáha Tahmáspa I. a jeho ženy Kadamalí Sultán Begúm, jeho (starším) bratrem byl pozdější šáh Muhammad Chodábende.

Ismá‘íl II., korunovaný 22. srpna 1576, se stal panovníkem po zavraždění svého mladšího bratra Hajdara Mírzy (15551576), jenž za zmatků po smrti Tahmáspa I. sám usiloval o vládu. Ismá‘ílovu volbu favorizoval především kızılbašský kmen Afšárů, jehož předáci měli později hrát významnou roli v perských dějinách. V pramenech je šáh většinou popisován jako krutý a nemilosrdný vládce; prý usiloval o život všech svých bratrů a jen předčasná smrt na předávkování opiem mu v uskutečnění záměru zabránila.

Literatura

  • SAVORY, Roger. Iran under the Safavids. Cambridge: Cambridge University Press, 2007. 277 s. Dostupné online. ISBN 9780521042512. (anglicky) 
  • TAUER, Felix. Svět islámu. Jeho dějiny a kultura. Praha: Vyšehrad, 1984. 302 s. 

Externí odkazy

Předchůdce:
Tahmásp I.
Znak z doby nástupu Perský šáh
15761577
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Muhammad Chodábende