Institutio Christianae religionis

V současnosti je Institutio Christianae religionis tématem, které upoutalo pozornost velkého množství lidí po celém světě. S rozvojem technologií a sociálních sítí roste zájem o Institutio Christianae religionis a stává se opakujícím se tématem konverzace v dnešní společnosti. Ať už kvůli svému dopadu na každodenní život, historickému významu nebo významu v různých oblastech, Institutio Christianae religionis se stal všudypřítomným prvkem v našich životech. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Institutio Christianae religionis a jeho vliv na dnešní svět.

Institutio Christianae religionis
Titulní list latinského vydání Institucí z roku 1559
Titulní list latinského vydání Institucí z roku 1559
AutorJan Kalvín
Původní názevChristianae religionis institutio
ZeměŠvýcarsko
Jazykcírkevní latina
Žánrdogmatika
Datum vydání1536
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Institutio Christianae religionis (franc. L’Institution de la religion chrétienne, čes. Instituce učení křesťanského náboženství) je nejvýznamnější teologický traktát reformátora Jana Kalvína.

Vydal jej v latinské verzi roku 1536 a ve francouzské verzi roku 1541; obě verze několikrát za svůj život přepracoval (naposledy vyšly obě jazykové verze v letech 1559 a 1560); jejich základní myšlenkové schéma však zůstalo nedotčeno.

Francouzská verze traktátu sehrála klíčovou roli v utváření francouzského literárního jazyka.

Traktát z oblasti systematické teologie je rozdělen do čtyř knih:

  1. De cognitione Dei creatoris (O poznání Boha stvořitele)
  2. De cognitione Dei redemptoris (O poznání Boha vykupitele)
  3. De modo percipiendae Christi gratiae et qui fructis nobis proveniant et qui effectus consequantur (Jak vnímat Kristovu milost, jaké plody nám z ní plynou a jaké účinky následují)
  4. De externis mediis vel articulis, quibus Deus in Christi societatem nos invitat, et in ea retinet (O vnějších prostředcích či článcích, kterými nás Bůh zve do Kristovy společnosti a uchovává v ní)

Odkazy

Externí odkazy

Související články