Historicky poučená interpretace

Historicky poučená interpretace je téma, které upoutalo pozornost lidí po celém světě. Od svého vzniku vzbudil velký zájem a stal se předmětem četných debat a diskuzí. Ať už kvůli svému dnešnímu významu nebo historickému dopadu, Historicky poučená interpretace je i nadále problémem velkého významu pro společnost jako celek. V tomto článku do hloubky prozkoumáme různé dimenze Historicky poučená interpretace a jeho vliv na různé aspekty našeho života. Od jeho počátků až po jeho dopad na populární kulturu se podíváme na to, jak Historicky poučená interpretace zanechal svou stopu v historii a jak je relevantní i dnes.

Klavichord, příklad dobového hudebního nástroje

Historicky poučená interpretace, někdy též autentická interpretace či dobová interpretace apod., je trend rozšířený především v hudbě středověké, renesanční, barokní (stále více ale též klasicistní i romantické), kdy hudebníci hrají hudební skladby na původní historické, restaurované nástroje či na nově vytvořené repliky dobových nástrojů, pro které byly původně napsané. Jedná se zde o tzv. provedení skladeb "na autentické hudební nástroje" a se zohledněním dostupných znalostí tehdejší provozovací praxe. Jejím smyslem je pokus o interpretaci hudebních skladeb v té podobě, v jaké původně mohly znít v době svého vzniku.

Seznam historických nástrojů

Renesance (1400–1600)

Galizona (mandor) v Českém muzeu hudby v Praze

Strunné nástroje

Dřeva

Žestě

Klávesové nástroje

Bicí nástroje

Baroko (1600–1750)

Barokní housle a violoncello da spalla nebo viola da spalla (viloncello bylo při hře často upevněno řemínkem k hrudníku nebo rameni)

Strunné nástroje

Dvoumanuálové cembalo podle Jeana-Clauda Goujona (1749).

Dřeva

Žestě

Klávesové nástroje

Bicí nástroje

Klasicismus (1750–1820)

Strunné nástroje

Dřeva

Flétny v oddělení dechových nástrojů Českého muzea hudby v Praze

Klávesové nástroje

Žestě

Bicí nástroje

Odkazy

Související články

Externí odkazy