Helská kosa

V dnešním světě je Helská kosa i nadále tématem velkého významu a zájmu pro velkou část populace. Postupem času se Helská kosa podařilo zůstat v centru pozornosti akademiků, profesionálů i amatérů, což dokazuje jeho důležitost a dopad v různých oblastech společnosti. V průběhu historie byl Helská kosa předmětem četných studií, debat a úvah, které přispěly k obohacení znalostí na toto téma. V tomto článku prozkoumáme některé klíčové aspekty související s Helská kosa s cílem ponořit se do jeho významu, jeho vývoje a jeho aktuálního významu.

Helská kosa
Mierzeja Helska
Hélskô Sztremlëzna
Geomorfologický tvarpísečná kosa
Nejvyšší bod23 m n. m.
Délka35 km

StátPolskoPolsko Polsko
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Helská kosa, někdy též Helský poloostrov (polsky Mierzeja Helska nebo Półwysep Helski, kašubsky Hélskô Sztremlëzna) je písečná kosa a geomorfologický celek v okrese Puck v Pomořském vojvodství v severním Polsku.[1]

Poloha a rozměry kosy

Helská kosa leží na jižním pobřeží Baltského moře, od něhož odděluje Puckou zátoku. Spolu s ním pak ohraničuje Gdaňský záliv. Začíná na Kašubském pobřeží u města Władysławowo, kde je její šířka asi 300 m, a táhne se jihovýchodním směrem v délce 35 km. V nejužším místě u Chałup je její šířka pouze 175 metrů. Na konci u města Hel se rozšiřuje až ke 3 km.[2]

Plocha kosy je asi 32 km². Nejvyšším bodem je vrchol duny Lubek poblíž Kuźnice (23 m n. m.).[zdroj?]

Dopravní obslužnost

Suchozemské spojení Helské kosy se zbytkem země obstarává silnice číslo 216 a železnice číslo 213, obojí zakončené v Helu. Do koncové stanice Hel zajíždějí lokální vlaky z aglomerace Trojměstí, v sezóně i rychlíky z polského vnitrozemí a noční rychlík z Bohumína.

Na kosu jsou provozovány i trajektové linky – z Gdaňsku, Gdyně a Sopotů do přístavu Hel a z Rewy do Jastarnie.

Historie

Helská kosa je v této podobě nejmladší částí polského pobřeží. Před 200–300 lety byl na jejím místě řetězec ostrovů (viz historickou mapu v galerii níže).

Kosa byla v minulosti strategicky velmi cenná, neboť poskytovala dobrou ochranu trojměstí Gdaňsk-Gdyně-Sopoty. S rozvojem nových vojenských technologií však tento její význam poklesl. Pozůstatkem je řada fortifikačních objektů na poloostrově.

Během 20. století se zde rozvinul turistický ruch a Helská kosa se zařadila mezi nejoblíbenější polská letoviska s množstvím pláží, kempů, hotelů a dalších služeb.

Přírodní hodnoty

Celá kosa je součástí chráněné oblasti Nadmorski park krajobrazowy a funguje jako významná zastávka tažných ptáků. Na pobřeží se vyskytuje tuleň kuželozubý (polsky foka szara nebo szarytka morska), používaný i jako lokální symbol. V Helu se nachází malé „fokarium“, které tyto tuleně chová.

Fotogalerie

Reference

  1. KONDRACKI, Jerzy. Geografia regionalna Polski. Wyd. 3 uzup. vyd. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN 440 s. ISBN 978-83-01-13897-4. 
  2. AUGUSTOWSKI, Bolesław. Środowisko Geograficzne województwa gdańskiego w zarysie. Gdańsk: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Gdańsku, 1969. (Polsky) 

Odkazy

Související články

Externí odkazy