Har Nof

V dnešním světě je Har Nof téma, které nabylo nebývalého významu. Od svého vzniku vzbuzuje velký zájem a je předmětem mnoha studií a výzkumů v různých oblastech. Postupem času se Har Nof vyvíjel a přizpůsoboval změnám ve společnosti a stal se aktuálním tématem, které nadále vyvolává diskuse a kontroverze. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Har Nof, analyzujeme jeho dnešní dopad a zamyslíme se nad jeho významem v současném světě.

Celkový pohled na Har Nof
Komplex Orot ha-tšuva v Har Nof

Har Nof (hebrejsky: הר נוף, doslova Vyhlídková hora) je městská čtvrť v západní části Jeruzaléma v Izraeli.

Geografie

Leží v nadmořské výšce okolo 750 metrů, cca 5,5 kilometrů západně od Starého Města. Nachází se na západním okraji vyvýšeného hřbetu, který dál k západu spadá do hlubokého údolí potoka Sorek. Na severu je od hory Har ha-Menuchot s centrálním jeruzalémským hřbitovem oddělen hlubokým zalesněným údolím, stejně jako na jižní straně, kde se zařezává údolí vádí Nachal Revida, na jehož protější straně se zvedá Herzlova hora a za ní areál Jad Vašem připomínající holokaust. Na východ odtud leží na zdejší sídelní terase městská čtvrť Giv'at Ša'ul, mezi níž a Har Nof se rozkládá areál Psychiatrické léčebny Kfar Ša'ul. V údolí Soreku západně od Har Nof se rozkládá administrativně samostatná vesnice Bejt Zajit a městská část Jeruzaléma Moca. Dál k západu již začíná zalesněná otevřená krajina Jeruzalémského koridoru.[1][2] Populace čtvrti je židovská.

Dějiny

Vyrostla v letech 19791984 a první obyvatelé se sem nastěhovali v roce 1985. Vzhledem k strmému terénu, na kterém čtvrť vznikla je zástavba řešena terasovitě, zatímco obslužné komunikace probíhají po vrstevnicích. Převládají vícepodlažní bytové domy, částečně jsou zde zastoupeny i privátní vily. Název je odvozen od výhledů na okolní krajinu, které se odtud nabízejí. Žije tu 20 000 obyvatel a čtvrť má jednu z nejvyšších porodností ve městě. Více než 60 % populace jsou ultraortodoxní Židé, zbytek náboženští sionisté. Hustota osídlení je vysoká. Působí tu četné synagogy včetně známé Boston Šul a Rav Ovadja Josef Šul. Dále tu působí některé vzdělávací ústavy jako Neve Jerušalajim. Vysoký podíl obyvatel tvoří židovští přistěhovalci z anglicky mluvících zemí.[3][4]

Reference

  1. Har Nof, Jerusalem, Israel . Google Maps . Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il . amudanan.co.il . Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. Har Nof . jerusalem.muni.il . Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-11. (anglicky) 
  4. Har Nof . eifermanrealty.com . Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-30. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Har Nof na Wikimedia Commons