Gynekologie

V tomto článku prozkoumáme Gynekologie z různých úhlů pohledu, analyzujeme jeho význam v dnešní společnosti a jeho význam v různých oblastech. Od svého vlivu na populární kulturu až po vliv na politiku, Gynekologie hrál určující roli ve způsobu, jakým vnímáme svět kolem nás. Prostřednictvím hloubkové analýzy prozkoumáme, jak se Gynekologie vyvíjel v průběhu času a jak nadále formuje způsob našeho myšlení a jednání. Kromě toho prozkoumáme způsob, jakým byl Gynekologie řešen různými akademickými a profesními disciplínami, a zdůrazníme jeho potenciál generovat významné změny ve společnosti. V celém tomto článku se zamyslíme nad dopadem Gynekologie na náš každodenní život a prozkoumáme jeho význam v současném kontextu.

Tento článek je o lékařském oboru. O televizním seriálu pojednává článek Gynekologie (seriál).
Kolposkop – přístroj používaný v klinické gynekologii
Zemská porodnice u Apolináře v Praze, nejstarší porodnická klinika v Českém království

Gynekologie (z řeckého výrazu γυνή / gyné – žena) je lékařský podobor zabývající se prevencí nemocí a léčbou ženských pohlavních orgánů, spadá pod lékařský obor, který se správně nazývá gynekologie a porodnictví. Někdy je tento obor také zván souslovím ženské lékařství.

Přenesený význam slova

V přeneseném významu slova je tímto slovem někdy označováno i nějaké konkrétní zdravotnické pracoviště spadající pod obor gynekologie a porodnictví, např. gynekologická ambulance či gynekologická klinika.

Gynekologické vyšetření

Zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Vhodné je, pokud je gynekologická ambulance vybavená ultrazvukem a videokolposkopy, které umožňují ukládání kolposkopických obrazů do dokumentace pacientky. Pro případy suspektních cytologických nebo kolposkopických nálezů je dobré, pokud gynekologie zajišťuje expertní kolposkopické vyšetření, odběry biopsií a dispenzarizaci po ošetření hrdla děložního na dobu nezbytně nutnou.

Gynekologické nemoci a poruchy

Neplodnost

Mezi ženské poruchy patří ženská neplodnost (infertilita, sterilita), tedy neschopnost otěhotnět, či donosit plod.

HPV

Snímek HPV pořízený elektronovým mikroskopem

Rakovinu děložního hrdla patrně způsobuje lidský papilomavir (HPV). S těmito viry se po počátku sexuálního života setká až 80 % žen. U většiny z nich se ale imunitní systém dokáže ubránit během několika měsíců po nákaze.

Přenašeči jsou patrně muži, kteří jsou nositeli virů, aniž mají nějaké příznaky nebo problémy s infekcí. Také na ně mohou být tyto viry přeneseny od žen. Není to běžnou praxí, ale přítomnost papilomavirů lze detekovat ze spermatu.[1]

Odvozená slova

Lékař, specialista na gynekologii se nazývá gynekolog, lékařka pak gynekoložka.

Lékařské obory prvního styku

Gynekologie patří mezi lékařské obory prvního styku.

Reference

  1. Gynekologie . Dostupné online. 

Literatura

  • PETRÁČKOVÁ, Věra; KRAUS, Jiří, a kol. Akademický slovník cizích slov A-Ž. Praha: Academia, 2000. 834 s. ISBN 80-200-0607-9. 
  • ROB, Lukáš; MARTAN, Alois; CITTERBART, Karel a kolektiv. Gynekologie. 2. vyd. Praha: Galen, 2008. 319 s. ISBN 978-80-7262-501-7. 

Související články

Externí odkazy