Tento článek se bude zabývat Fundamentální teologie, tématem, které v posledních letech získalo na relevanci díky svému dopadu na různé oblasti společnosti. Fundamentální teologie vzbudil zájem odborníků a akademiků i široké populace díky své relevanci a důsledkům. Tento článek si klade za cíl prozkoumat různé perspektivy a přístupy související s Fundamentální teologie a také analyzovat jeho vliv v různých kontextech. Stejně tak budou zkoumány možné implikace a dopady Fundamentální teologie v současnosti a v budoucnu s cílem poskytnout komplexní a kompletní vizi tohoto tématu.
Fundamentální teologie je teologická disciplína, která kriticky zkoumá základy (latinsky fundamenta) křesťanské víry, které vymezuje vůči ostatním náboženstvím a světovým názorům. Fundamentální teologií se zabývají obvykle pouze katoličtí teologové.
Počátky fundamentální teologie se obvykle spojují s působením křesťanských apologetů ve 2. století. Označení fundamentální teologie pak pochází z 19. století. Zajímavé je, že fundamentální teologie se pod tímto názvem poprvé na světě učila na teologické fakultě v Praze.
Z apologetiky fundamentální teologie převzala tři klasické traktáty:
Existují ovšem i nové pokusy o systematizaci látky, které se od klasického pojetí liší.