František Pavlok

Dnes je František Pavlok vysoce relevantní téma, které je diskutováno a analyzováno v mnoha oblastech. Od politiky po vědu, František Pavlok upoutal pozornost odborníků i široké veřejnosti. Jeho dopad je nepopiratelný a jeho vliv se rozšiřuje na různé aspekty moderní společnosti. V tomto článku do hloubky prozkoumáme různé aspekty František Pavlok, jeho důsledky a možná řešení. Od jeho historie až po budoucnost se ponoříme do podrobné analýzy, která se snaží osvětlit toto dnes velmi důležité téma.

František Pavlok
poslanec Říšské rady
Ve funkci:
1911 – 1918
Stranická příslušnost
ČlenstvíČeská agrární str.

Narození15. května 1865
Řepiště
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí3. listopadu 1928 (ve věku 63 let)
Řepiště
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníhřbitov Řepiště
DětiBohumil Pavlok
Profesepolitik
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Pavlok (15. května 1865 Řepiště[1]3. listopadu 1928 Řepiště[2][3]) byl rakouský a český politik, na počátku 20. století poslanec Říšské rady.

Biografie

Vyrůstal v chudé rodině, byl sirotkem. Vychodil dvoutřídní obecnou školu. Později se ovšem stal starostou domovské obce Řepiště.[3] Byl předsedou Národního domu ve Frýdku, předsedou českého starostenského odboru pro okres frýdecký a silničního výboru.[2]

Na počátku 20. století se zapojil i do celostátní politiky. Ve volbách do Říšské rady roku 1911 se stal poslancem Říšské rady za obvod Slezsko 12. Usedl do poslanecké frakce Klub českých agrárníků.[4] K roku 1911 se profesně uvádí jako majitel statku.[5] V parlamentu se zaměřoval na otázky podpory zemědělců, prosazoval výstavbu sirotčinců a obhajoval zájmy Čechů ve Slezsku.[3]

Zemřel na rakovinu[3] v listopadu 1928.[2]

Jeho synem byl spisovatel Bohumil Pavlok (1922–2002).[6]

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. a b c Bývalý poslanec František Pavlok zemřel. Národní politika. Listopad 1928, roč. 46, čís. 307, s. 5. Dostupné online. 
  3. a b c d Syn poslance říšské rady žije v Řepištích . cestovani.idnes.cz . Dostupné online. 
  4. Databáze stenografických protokolů a rejstříků Říšské rady z příslušných volebních období, http://alex.onb.ac.at/spa.htm.
  5. http://alex.onb.ac.at/cgi-content/alex?aid=spa&datum=0021&page=329&size=45
  6. Bohumil Pavlok . okpb.cz . Dostupné online.