Při této příležitosti se chceme ponořit do vzrušujícího světa Ferdinando Bertoni, tématu, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Od svého vzniku je Ferdinando Bertoni předmětem debat, studia a obdivu a stává se základním prvkem moderního života. V průběhu let Ferdinando Bertoni významně ovlivnil různé oblasti, od technologie po kulturu, vědu a společnost obecně. V tomto článku prozkoumáme mnoho aspektů Ferdinando Bertoni a také jeho vliv na současný svět s cílem osvětlit jeho význam a nabídnout komplexní pohled na toto vzrušující téma.
Narodil se 15. srpna 1725 v Saló a hudbu začal studovat v nedaleké Brescii. Okolo roku 1740 odešel do Bologne, kde pokračoval ve studiu u věhlasného hudebního teoretika Giovanni Battisty Martiniho. Po skončení studia se přesunul do Benátek a v roce 1752 tam byl jmenován prvním varhaníkem v bazilice sv. Marka. V letech 1755–1777 působil také jako sbormistr v Ospedale dei Mendicanti. V letech 1778–1783 pobýval v Londýně, kde komponoval opery pro King's Theatre. Po návratu do Benátek vystřídal Baldassara Galuppiho ve funkci kapeníka baziliky sv. Marka, kterou pak zastával až do odchodu do důchodu v roce 1808. Zemřel 1. prosince 1813 v Desenzano del Garda.
Byl velmi plodným skladatelem. Zkomponoval na 70 oper, z nichž naprostá většina je dnes zapomenuta. Patrně jedinou výjimku tvoří opera Orfeo (Benátky, 1776) komponovaná na stejný text jako známější opera Christopha Willibalda GluckaOrfeus a Eurydika z roku 1762. Bertoni však zcela ignotoval Gluckovy reformy a své opery komponoval stále ve starém stylu opera seria.
Dílo
Nedělní koncert, u klavíru Bertoni.
Zkomponoval přibližně 70 jevištních děl, více než 50 oratorií, 200 jiných chrámových skladeb a mnoho symfonické i komorní hudby.
La vedova accorta (libreto Antonio Borghese, 1745, Benátky)
Il Cajetto (libreto Antonio Gori, 1746, Benátky)
Orazio e Curiazio (libreto Antonio Simeone Sografi, 1746, Benátky)
Armida, dramma per musica in 3 atti (libreto Bartolomeo Vitturi, 1746, Teatro Sant'Angelo, Benátky)
Didone abbandonata (libreto Pietro Metastasio, 1747, Palazzo Labia, Benátky)
Ipermestra (libreto Pietro Metastasio, 1748, Teatro San Samuele, Benátky)
Le pescatrici (libreto Carlo Goldoni, 1751, Teatro San Samuele, Benátky)
L'Antigono (libretto Pietro Metastasio, 1752, Benátky)