Fan Vavřincová

Fan Vavřincová
Narození17. listopadu 1917
Praha
Úmrtí16. prosince 2012 (ve věku 95 let)
Povoláníspisovatelka a scenáristka
PříbuzníIvana Štětkářová (praneteř)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fan Vavřincová, vlastním jménem Věra Peigerová, provdaná Němotová, (17. listopadu 1917 Praha16. prosince 2012) byla česká spisovatelka a autorka televizních scénářů. Podle jejího románu byl natočen například film Eva tropí hlouposti.

Život

Narodila se v Praze–Podolí, v rodině Vavřince Peigera (1867–1930), který se postupně vypracoval z účetního a disponenta až na ředitele firmy Česká cukerní. Po základní škole vystudovala gymnázium v Praze-Dejvicích. Po maturitě (1935) ještě dva roky studovala externě na filozofické fakultě Karlovy univerzity, kde získala státnice z němčiny, francouzštiny a ruštiny.

Záznam o sňatku Němota Peigerová (Fan Vavřincová) 1935

V dubnu 1935 (ještě před maturitou) se provdala za Bohumila Němotu (1906–1976), majitele likérky; svatba se konala v žižkovském kostele sv. Prokopa. Po sňatku žili manželé Němotovi na zámku Sudovice u Nového Knína, měli dvě dcery, Felicii a Ivanku.

Psát začala už na gymnáziu, ve svých šestnácti letech. Do povědomí lidí vstoupila díky filmu režiséra Martina Friče Eva tropí hlouposti (z roku 1939), který byl natočen podle jejího námětu – knihy Patsy tropí hlouposti. Po roce 1948 nemohla až do konce 60. let publikovat a pracovala jako úřednice a účetní v Novém Kníně, Dobříši a Praze. Od roku 1957, kdy vyhořel zámek Sudovice, žila v Praze.

Je pohřbena v Novém Kníně.

Dílo

Díla Fan Vavřincové mají výlučně zábavný charakter. Často se jednalo o románky pro ženy a dívky. Humor, nadhled a laskavost jejích příběhů si získaly širokou oblibu.

Pseudonymy

Značnou část prací uveřejnila pod vlastním jménem Věra Němotová. Pseudonym Fan Vavřincová vznikl z otcova křestního jména Vavřinec a častého rodinného křestního jména František. Pod druhým pseudonymem Anna Lorencová (i ten byl odvozen z otcova křestního jména, tentokrát z německé podoby Lorenz) vydala dívčí román Divoška Kim.

Časopisy a denní tisk

Od roku 1936 (tedy od necelých devatenácti let) se její příspěvky objevovaly v řadě časopisů, jako např. List paní a dívek (Sally dělá kariéru, 1936), Pražanka, Ahoj, Pražský ilustrovaný zpravodaj, Hvězda. Po okupaci přispívala do časopisů Květen, Ahoj na sobotu a Vlasta.

Po nuceném odmlčení (po roce 1948) se její příspěvky a překlady začaly znovu objevovat od roku 1968 v časopisech Svět v obrazech, Dikobraz, deníku Svobodné slovo a dalších.

Knihy pod pseudonymem Fan Vavřincová

Knihy jsou uvedeny podle data vydání (pouze první vydání).

Pod pseudonymem Anna Lorencová

Knihy pod vlastním jménem Věra Němotová

Film, televize

Některé zdroje uvádějí, že se Fan Vavřincová podílela i na scénářích filmů Hotel Modrá hvězda a Nevíte o bytě?. Publikace Československé filmy ve filmové distribuci z roku 1988 i portál NFA Filmový přehled však uvádějí jiné autory.

Divadlo

Zajímavost

Odkazy

Poznámky

  1. Vydáno vícekrát, v roce 1995 pod pseudonymem Fan Vavřincová

Reference

  1. medvik.cz, Aleš Dvořák. Ivana Štětkářová. Životopis. . Databazeknih.cz . Dostupné online
  2. Index narozených, Praha–Podolí, 1857–1928, snímek 107 . Státní oblastní archiv v Praze . Dostupné online
  3. Národní listy, 20.2.1930, s.7, úmrtí Vavřince Peigera
  4. Policejní příhláška, Vavřinec Peiger s manželkou
  5. Soupis pražských příslušníků, Peiger Vavřinec
  6. a b c MERHAUT, Luboš. Lexikon české literatury, Osobnosti, díla, instituce, U-Ž. Praha: Academia, 2008. ISBN 978-80-200-1572-3. Kapitola Fan Vavřincová. 
  7. Národní listy, 2.4.1935, s.2, Společenský život
  8. ČERNÝ, Karel. Ivanka Kousalová: Moje maminka Fan Vavřincová . Vlasta.cz, 2014-06-08. Dostupné online
  9. Nový Knín, Zemřela Věra Němotová
  10. Filmová databáze FDb.cz, obsazení filmu Případ dr. Kováře

Literatura

Externí odkazy

Portály: Film | Lidé | Literatura | Televize