Extended Graphics Array

V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Extended Graphics Array a vše, co nabízí. Od svého dopadu na společnost až po důsledky ve vědecké oblasti je Extended Graphics Array tématem, které upoutalo pozornost mnoha lidí po celém světě. Na těchto stránkách budeme analyzovat jeho vývoj v čase a jeho relevanci v aktuálním kontextu. Nezáleží na tom, zda jste odborníkem v oboru nebo jste jen zvědaví se o něm dozvědět více, tento článek vám poskytne úplný a obohacující pohled na Extended Graphics Array. Připravte se ponořit se na cestu objevování a poznání!

Standardní rozlišení obrazovky

XGA, neboli Extended Graphics Array, je standard displejů od IBM uvedený v roce 1990. Dnes je tato zkratka známá jako synonymum pro grafické rozlišení 1024×768 pixelů, ale oficiální definice je širší. XGA nebyla nová a vylepšená náhrada Super VGA, ale spíše jedna podmnožina jeho možností.

Původní verze XGA rozšířila dosavadní VGA přidáním podpory dvou rozlišení:

XGA-2 přidala podporu true-color (32bitových barev) pro rozlišení 640 x 480, podporu high color (16 bitů) pro rozlišení 1024 x 768, vyšší obnovovací frekvence a také větší výkon hardwarové akcelerace. Všechna rozlišení XGA měla poměr stran 4:3.

Tak jako její předchůdce IBM 8514, XGA nabízela funkce hardwarové akcelerace pro snížení zatížení procesoru při vykreslování 2D grafiky. Akcelerace XGA byla rychlejší než 8514 a nabízela komplexnější podporu vykreslování základních grafických prvků a podporu 16bitového zobrazovacího režimu.

XGA by neměla být zaměňována s VESA z EVGA (Extended Video Graphics Array), která byla vydána ve stejné době.

Externí odkazy