Tento článek se bude věnovat tématu Eutokios, které se dnes stalo velmi aktuálním. Eutokios je aspekt, který upoutal pozornost širokého spektra jednotlivců, od akademiků a specialistů v oboru až po obyčejné lidi se zájmem o pochopení jeho dopadu a významu v současné společnosti. V tomto směru budou analyzovány různé perspektivy a přístupy týkající se Eutokios s cílem nabídnout komplexní a obohacující vizi na toto téma. Od jeho vzniku až po jeho možné důsledky bude význam Eutokios v různých kontextech důkladně prozkoumán s cílem podpořit úplnější a hlubší pochopení tohoto tématu.
Eutokios | |
---|---|
Narození | 480 Aškelon |
Úmrtí | 6. století |
Povolání | matematik a filozof |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Eutokios z Aškelonu (Εύτόκιος, do latiny přepisováno jako Eutocius) kolem 480, Aškelon – kolem 540, Alexandrie) byl řecký matematik a filosof pozdního starověku, známý především díky svým komentářům k dílům Archimédovým a Apollóniovým.
O Eutokiově životě je známo velice málo, a to z náhodných poznámek v jeho spisech. I rok narození a úmrtí je hypotetický, o rodišti Aškelonu na pobřeží dnešního Izraele svědčí jeho přízvisko. Protože patřil k novoplatónské škole v Alexandrii, kde potom patrně také učil, zmiňuje se někdy jako Eutokios Alexandrijský. Snad byl žákem matematika Isidora z Milétu (442–537), architekta chrámu Hagia Sofia v Konstantinopoli, podle jiných byl jeho učitelem slavný filosof Ammonios Hermeiou (kolem 440 - po 517), jemuž věnoval jeden ze svých spisů. Když Eutokios ukončil své vzdělávání, stal se patrně učitelem filosofie v Alexandrii, podle některých snad i placeným.
Z Eutokiova díla se zachovaly čtyři matematické spisy, které mu lze bezpečně přisoudit:
Komentáře neobsahují žádné původní myšlenky Eutokiovy, ale pečlivě vykládají myšlenky dřívějších matematiků se snahou o přesnost i srozumitelnost. V komentáři ke kuželosečkám zmiňuje poznámky k první knize slavného pojednání Mathematiké syntaxis (Almagest) Klaudia Ptolemaia, které snad sám napsal, které se však nezachovaly.
Ve filosofii se novoplatonik Eutokios věnoval Aristotelově logice a podle svědectví současníka vyučoval podle Porfyriova úvodu k Aristotelovým Kategoriím. Zachoval se i Eutokiův astrologický spis a jeden ze zachovaných rukopisů mu připisuje rozsáhlý horoskop, sestavený v Alexandrii pro den 28. října 497.
V 9. století použil arabský překladatel knihy o kuželosečkách i Eutokiovu redakci, roku 1269 přeložil Vilém z Moerbeke dva z komentářů k Archimédovi do latiny a kolem roku 1450 přeložil Jacobus Cremonensis z pověření papeže Mikuláše V. všechny. Tyto komentáře vyšly poprvé tiskem roku 1544 v Basileji, latinský překlad 1568 v Boloni. Archimédovy řecké spisy s Eutokiovými komentáři vydal roku 1710 Edmund Halley.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eutokios na německé Wikipedii.