V tomto článku budeme analyzovat dopad, který má Emilie Krostová na různé aspekty společnosti. Od svého vzniku vyvolal Emilie Krostová velký zájem a debaty v různých oblastech a je důležité studovat jeho vliv na kulturu, ekonomiku, politiku a další relevantní aspekty. V tomto článku prozkoumáme, jak Emilie Krostová proměnil způsob, jakým lidé interagují, změnil dynamiku v určitých odvětvích a přinesl významné změny v kolektivním myšlení. Prostřednictvím komplexní analýzy se pokusíme lépe porozumět globálnímu dopadu Emilie Krostová a jeho roli ve vývoji moderní společnosti.
Emilie Krostová | |
---|---|
Narození | 8. února 1872 Žižkov ![]() |
Úmrtí | květen 1945 (ve věku 73 let) Praha ![]() |
Alma mater | Uměleckoprůmyslová škola v Praze |
Povolání | malířka, učitelka |
![]() | |
![]() | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Emilie Krostová, křtěná Emilie Kristina Kateřina[1] (8. února 1872 Žižkov[1] – květen 1945 Praha[2]) byla česká akademická malířka, profesorka dekorativní malby na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, členka SVU Mánes a Umělecké besedy.
Emilie (Emma) Krostová se narodila na Žižkově jako čtvrtá ze sedmi dcer v asimilované židovské rodině ředitele Pražských obecních plynáren Josefa Krosta (1840–1916) a jeho manželky Josefy, rozené Šindelářové.[1][3][4]
Absolvovala Vyšší dívčí školu v Praze, na které vyučovala její starší sestra Karolína/Karla Krostová (1866–1912).[5]
Malířství studovala nejdříve soukromě u Hermíny Laukotové, v letech 1887–1894 pokračovala studiem na Uměleckoprůmyslové škole v Praze (Prof. Jakub Schikaneder, Celestin Klouček). Po Anně Boudové Suchardové byla teprve druhou absolventkou celého řádného studia. Oproti mužské škole vynechala kreslení podle živého mužského aktu.[6] Následně odjela do Paříže, kde studovala malbu na Akademii Julian, a do Mnichova ke studiu ve škole profesora Antona Ažbe.
Již během studií v roce 1887 byla jmenována mimořádnou členkou SVU Mánes. V letech 1900 - 1919 byla řádnou členkou SVU Mánes. Poprvé vystavovala na II. výstavě spolku Mánes v r. 1898. Minimálně od r. 1894 vystavuje pravidelně s Uměleckou Besedou. V r. 1895 na jaře je zastoupena dvěma obrazy na první řádné české výstavě v Topičove salonu. Rovněž byla členkou Ústředního spolku českých žen. V roce 1905 podepsala petici za zrušení celibátu učitelek, kterou spolek prostřednictvím poslance Karla Baxy podal rakouské vládě (ministerstvu kultu a vyučování).[7]
Zemřela v květnu 1945 v době Pražského povstání.[8][1]
V letech 1898–1928 vyučovala v ženském oddělení Uměleckoprůmyslové školy v Praze. Řádnou profesorkou kresby a malby na této škole byla jmenována 10. září 1900.[9] Vedla školu analytického kreslení květin.
Jejími žákyněmi byly Helena Johnová, Linka Procházková-Scheithauerová, Marie Teinitzerová, Vlasta Vostřebalová-Fischerová, Jarmila Jägerová-Butulová, Marie Fischerová-Kvěchová, Pavla Fořtová-Šámalová, Zdenka Mašková-Landová, Marie Zlatníková-Mikanová, Jaroslava Klenková-Němcová, Emilie Paličková-Mildeová, Božena Rodová-Šašecí, Božena Pošepná.
J. K. v Národních listech (16. 4. 1895) v rámci hodnocení Jarní výstavy v Topičově salonu píše: "také studie či podobizna hlavy od slečny Krostové prozrazuje solidní techniku a dobré pochopení figurálních tvarů". K. B. Mádl ve Zlaté Praze (30. 12. 1898) k příležitosti Vánoční výstavy Umělecké besedy v Topičově salonu kladně hodnotí: "E . Krostová ukazuje, že štětcem již vládne směle, široce se vkusem. ... již za krátko ocitne se tato malířka, temperamentního nadání, v čele všech ostatních".
Dle Prokopa Tomana se Emilie Krostová věnovala především krajinomalbě, malbě zátiší, květin a dekorativní malbě na keramiku, kameninu a porcelán.[10] Minimálně v raném období se však věnovala i žánru a obrazům s figurální tematikou. Na Vánoční výstavě Umělecké besedy v r. 1899 vystavuje obraz Od vnoučátek. Obrázková revue 1900/01 reprodukuje její meditativní obraz Útěcha. Volné směry v r. 1899 (číslo 2) reprodukují její vázu z kameniny dekorovanou postavou ženy. Předkreslovala také vzory pro výšivky do publikací ženských prací.
V současné době se její výtvarné dílo na výstavách a na českém trhu výtvarného umění vyskytuje zcela výjimečně. Není tedy možno si udělat ucelený obraz o jejím díle.