Emfyzém

V tomto článku prozkoumáme Emfyzém, téma, které v posledních letech upoutalo pozornost mnoha lidí. Emfyzém je téma, které pokrývá širokou škálu aspektů, od jeho dopadu na společnost až po jeho význam v populární kultuře. V tomto článku prozkoumáme, jak se Emfyzém vyvíjel v průběhu času, a také jeho vliv na různé oblasti každodenního života. Od svých počátků až po současný stav zanechal Emfyzém významnou stopu ve světě a je důležité pochopit jeho důležitost, abychom mohli ocenit jeho hodnotu v dnešní společnosti.

emfyzém
Klasifikace
MKN-10J43
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plicní emfyzém (neboli rozedma plic, latinsky Emphysema pulmonum) znamená trvalé abnormální rozšíření dýchacích cest distálně od terminálních bronchiolů. Je charakterizován úbytkem plicní tkáně.

Typy emfyzému

Emfyzém je klasifikován podle toho, jakou část dýchacích cest postihuje. Rozeznávají se čtyři typy emfyzému:

  • Centroacinózní emfyzém

Postihuje centrální úsek respiračního bronchiolu, plicní sklípky zůstávají nepostiženy. Tento typ emfyzému je typicky spjatý s kouřením. Často bývá spojený s chronickou bronchitidou a spolu se nazývají chronická obstrukční plicní nemoc.

  • Panacinární emfyzém

Postihuje jak bronchiolus tak plicní sklípky. Typicky se vyskytuje u pacientů s chyběním enzymu alfa-1-antitrypsin.

  • Distální acinární emfyzém

Postihuje převážně plicní sklípky. Může zasahovat až pod poplicnici jako emfyzematózní bula (vzduchový puchýř). Jejím prasknutím vznikne spontánní pneumotorax.

  • Nepravidelný emfyzém

Plíce jsou postiženy nepravidelně. Je asociován s jizvením, kdy jizva retrahuje (vtahuje) okolní plicní tkáň.

Příčiny emfyzému

Existují dvě hypotézy pro vznik emfyzému:

  1. Za jednu příčinu se považuje nerovnováha mezi proteázami (enzymy štěpící proteiny) a anti-proteázami (jejich přirozenými inhibitory). I ve zdravých plicích jsou bílé krvinky, které fungují jako obrana plic před různými vdechnutými patogeny. Tyto bílé krvinky (neutrofily a makrofágy) vypouštějí jako obranný působek enzymy – proteázy. Aby ale nedošlo k postižení plicní tkáně, funguje v těle systém jiných enzymů – anti-proteáz, který je s těmito proteázami v rovnováze. Jedna z těchto antiproteáz je i enzym alfa-1-antitrypsin. U některých jedinců se vyskytuje vrozený deficit tohoto enzymu. V plicích tedy převažují proteázy nad antiproteázami a poškozují tak plicní tkáň.
  2. Druhá příčina je prokazatelně kouření. Při kouření vzniká trvale mírný zánět v plicích, takže bílé krvinky se zde akumulují. Dále při kouření vznikají volné kyslíkové radikály, které také poškozují plicní tkáň.[1]

Příznaky emfyzému

Dušnost. Potíže s vydechováním. Jedincům se při vydechování zužují dýchací cesty, a tudíž mají pocit, že nemohou vydechnout. Hrozí riziko rozvoje plicní hypertenze a pravostranné srdeční selhání.

Reference

  1. PERGL, Václav. Unikátní léčbu rozedmy plic zavádí Nemocnice Na Homolce. Novinky.cz . Borgis, 2009-01-10. Dostupné online. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu emfyzém na Wikimedia Commons
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.